Gyász: Elhunyt Törőcsik Mari, a nemzet színésze
Péntek reggel jelentették be a legendás színésznő halálát, aki ugyan mindent megtett azért, hogy életben maradjon, szervezete feladta a harcot.
Elhunyt Törőcsik Mari, a nemzet színésze és a nemzet művésze, a magyar színjátszás felejthetetlen alakja – közölte a Nemzeti Színház pénteken az MTI-vel.
Törőcsik Mari hatalmas űrt hagy maga mögött a halálával, hiszen nemcsak a nemzet színésze volt, annál sokkal több. A magyar művészi világ egyik legnagyobb alakja, aki 1935. november 23-án született, és 2021. április 16-én hunyt el 85 esztendős korában.
Egy ideje tudhattuk, hogy a színésznő kórházban van, és azóta hetek teltek el. Rengetegen aggódtak az állapota miatt, az ország egy emberként szorított azért, hogy megnyerje ezt a harcot, de most örök álomra hajtotta a fejét.
Megszámolhatatlan mennyiségű színdarabban játszott, miközben a Kossuth-díjat három alkalommal vehette át. Először 1973-ban kapta meg az egyik legnagyobb elismerést, majd 1999-ben, és utoljára 2019-ben.
Orbán Viktor bejelentette, mikor lehetünk kint a vízből: a következő hat hétben duplázhatunk
A Jászai Mari-díjat 1964-ben és 1969-ben ítélték neki oda, míg az Érdemes művészi elismerést 1971-ben. 1995-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje is az övé lett, ami csak jelezte, hogy milyen nagy személyiség volt őt.
Bodrogi Gyula szintén gyászol, aki Törőcsik második férje volt 1956 és 1964 között.
„A Nemzeti Színház mély fájdalommal tudatja, hogy ma hajnalban hosszú betegség után, életének 86. évében elhunyt Törőcsik Mari, a Nemzet Színésze és a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth-nagydíjas, kétszeres Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész. A Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Törőcsik Marit a Nemzeti Színház saját halottjának tekinti.” – olvasható a színház közleményében.
„Hálásak vagyunk Törőcsik Marinak sok-sok alakításért, megannyi derűs pillanatért, a szeretetért, a példaadásért, amivel az alkotói munka, a színház iránti alázatra tanított. Köszönet azért, hogy láthattuk, hogy vele dolgozhattunk, hogy hűséges volt a Nemzeti Színházhoz. A magyar színházművészet pótolhatatlan egyéniségét gyászoljuk.” – a Nemzeti Színház társulata nevében: Vidnyánszky Attila