Pókok által komponált zenei darabot tettek közzé az MIT kutatói
A Massachusettsi Műszaki Egyetem mérnökei egy egészen bizarr zeneművet töltöttek fel a világhálóra, amelyet szó szerint pókok szőttek.
Az informatikusok háromdimenziós szkennelés segítségével feltérképezték a pókok által szőtt hálók szerkezetét, majd ezt egy virtuális környezetbe táplálták, ahol a struktúrákat különféle algoritmusoknak hála zenévé formálták – írta a SciTechDaily magazin.
Markus Buehler, az MIT mérnöke és a projekt vezetője elmondta, a pókok vibrációk útján mérik fel a helyzetet, mivel nincs jó látásuk, ezért hallás útján különítik el az eltérő frekvenciákat.
A kompozíció megalkotása korántsem volt egyszerű feladat, mivel mindegy egyes hálódarabkát melódiává kellett összefűzniük, amit kizárólag a minták alapján tudtak megvalósítani, amelyeket a pókok bizonyos rendszer szerint hoztak létre.
A zene emberi füllel hallgatva csak egy disszonáns, hamis fércműnek hat – olyan, mint azok a videók a YouTube-on, amelyeken macskák és egyéb háziállatok járkálnak a zongorán.
A pókmuzsika önmagában egy érdekes kísérlet volt, az MIT tudósai ugyanis már régóta szerették volna hallani, miként szólna az ízeltlábúak szimfóniája, mellyel az állatok viselkedési formáit is azonosítani lehet.
„A jövőben azon fogunk dolgozni, hogy ezeket a szintetikus jeleket póknyelvvé alakítsuk, ezáltal megérthetjük, pontosan miként kommunikálnak egymással ezek a korántsem primitív élőlények” – magyarázta Buehler.