Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Több tucat embert letartóztattak és egymilliárd eurót lefoglaltak az „Olasz olajbotrányban”

Ötvennél is több embert sikerült letartóztatnia az olasz rendőröknek egy hatalmas rajtaütés keretében, befolyásos bűnszervezetek olajjal üzérkedő klánjait sikerült lekapcsolni.

...svg content...Boretto, 2018. november 5. Rendőrök egy postahivatalnál, amelyben a börtönbüntetésre ítélt Francesco Amato késsel felfegyverkezve öt alkalmazottat túszul ejtett a Reggio Emilia megyei Borettóban 2018. november 5-én. A férfi egy túszt szabadon engedett, miután egy órán át egyezkedett a rendőrökkel. Amatót az előző héten 19 év szabadságvesztésre ítélték a 'Ndrangheta délolasz bűnszervezethez köthető tevékenysége miatt. MTI/EPA/ANSA/Elisabetta Baracchi
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Közel 1 milliárd euró értékben sikerült vagyontárgyakat is lefoglalni a „PetrolMafias Hadművelet” keretében, amelyeket a maffiaszervezetek pénzmosáson és adócsaláson keresztül szereztek – adta hírül az AFP hírügynökség beszámolója alapján a Barron’s.

A kilencvenes évek magyar olajszőkítési botrányát idéző bűncselekmény-sorozatért elsősorban a nápolyi Camorra és a calabriai Ndrangheta bűnszervezetek különböző klánjai felelősek, az ügyészek állítása szerint elképesztő összefonódásokat lehetett felfedezni a maffiaszervezetek között a botrány keretében. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Az olasz történelem egyik legnagyobb rajtaütésében mintegy 1000 rendőr vett részt, amelynek során különböző ingatlanokat, vállalkozásokat és hatalmas mennyiségű készpénzt is lefoglaltak. Az eset Olaszország több területét érintette, melynek kapcsán a rendőrök már 2015 óta nyomoztak.

Az együttműködő maffiaszervezetek taktikája alapvetően az volt, hogy illegális importáltak különböző üzemanyagokat és olajipari termékeket, amelyeket piacra is dobtak. A különböző tranzakciókból származó bevételeket ezt követően strómanokon vagy köztes cégeken keresztül mostak tisztára, az ügyészek szerint legalább 173 millió eurós értékben.

A bűnszervezetek tagjai szándékosan, nem a valóságnak megfelelően könyvelték és címkézték az olajipari termékek importját és szállítását, melynek révén jelentős adóterheket tudtak elkerülni. Ezután több számlázó cég segítségével tisztára tudták mosni az illegális tevékenységből származó jövedelmet, akik hamis fizetési igazolásokat állítottak ki számukra akár nem létező készletekre.

Az egyik ilyen esetben, mely az Ndragheta maffiaszervezet irányítása alatt történt, a nyomozók összesen 12 céget, 5 üzemanyag-raktárt és 37 benzinkutat buktattak le, amelyek az üzemanyagot súlyos áfa- és jövedéki adóterhek elkerülésével tudták forgalmazni, amivel csak 2018-2019-ben 5.8 millió euróra tudták megkárosítani a központi költségvetést.

Nápolyban és Rómában főleg a „Moccia-klán” tevékenységét célozták meg a nyomozók, mely a Camorra bűnszervezet egyik legbefolyásosabb és legveszélyesebb alcsoportjának tekinthető. A klán híres arról, hogy remek állami- és magánszektorbeli összeköttetésekkel rendelkeznek, akiken keresztül az illegális szerzett vagyonaikat tisztára tudják mosni különböző befektetésekkel.

Egy másik esetben egy korábbi olajvállalkozó özvegye, Anna Bettozzi korábbi énekesnő is érintett volt, aki a férje halálát követően egy kifejezetten küszködő vállalkozást örökölt meg. Bettozzi a Moccia-klán egyik partnerévé vált és a csoport mosott pénzekkel és köztes cégek által kiállított hamis számlákkal 370 millió eurósra növelte 3 év alatt az addig 9 millió eurót érő olajvállalkozást.

A rendőrségi rajtaütés során Bettozzit is letartóztatták, akit már 2019-ben egyszer megállítottak a rendőrök, amikor a Rolls Royce luxusautójával éppen a Cannes-i Filmfesztiválra tartott. Akkor 300 ezer euró készpénzt foglaltak le tőle, később pedig a milánói hotelszobájában további 1.4 millió euró készpénzt találtak a hatóságok.

Az olajbotránnyal kapcsolatos nyomozás egyébként egy 2019 decemberében történt rajtaütésnek a folytatása lényegében, amelynek során az Ndrangheta tagjait vetették el rendőrségi vizsgálatnak. Akkor a rendőröknek sikerült több mint 300 embert letartóztatnia, ám a hatóságok ezt követően sem hagyták abba a munkát.

A bűnszervezetek tagjait a legkülönfélébb bűncselekményekkel vádolják, többek között gyilkossággal, kábítószer-kereskedelemmel, zsarolással, kényszerítéssel, pénzmosással, hivatali visszaéléssel és az adócsalások különböző formáival.