Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Így kívánnak enyhíteni a várandósság anyagi terhein Utah államban

Elfogadták a törvényt Utah-ban, ami arra kötelezi a biológiai apákat, hogy a nők terhessége alatt felmerülő egészségügyi költségek felét kifizessék.

...svg content...Fotó: Camila Cordeiro/Unsplash
Egészség/Életmód
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

Május 5-én lép életbe a törvény, melynek értelmében a gyermeket nemzőknek állniuk kell a várandósság ideje alatt felmerülő egészségügyi költségek felét, beleértve ebbe a prémium egészségügyi biztosítási szolgáltatásokat és a kórházi szülés díját is. 

 A törvény támogatói szerint ezzel csökken a várandósokra nehezedő anyagi teher, és növeli a gyermeket nemzők felelősségvállalását, míg a rendelkezés bírálói azt állítják, hogy ez valójában nem oldja meg az anyai egészségügyi ellátás kérdéseit, és abuzív partnerekhez kötheti a nőket. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A pénz begyűjtése a gyerektartáshoz hasonlóan történik majd, de nem lesz kötelező a várandósok számára az anyagi kötelezettségről szóló törvényt kihasználni – írja az NPR. Bár számos államban lehetséges pénzügyi segítséget igényelni hivatalosan az apától, az Egyesült Államokban ez lehet az első konkrét törvény ezen a területen.

Míg üdvözöljük azt, hogy a törvény rávilágít arra, hogy milyen drága terhesnek lenni, és hogy számos nőnek nehézségeket okoz az egészségügyi ellátás térítési díjának megfizetése, úgy érezzük, léteznek jobb módszerek a várandósak és a családok támogatására

– közölte Karrie Galloway, a Planned Parenthood utah-i vezérigazgatója. Galloway szerint ezekhez tartozik a biztosított szolgáltatások kiterjesztése, egészségbiztosítási támogatás, a fogamzásgátló eszközök és ellátás jobb hozzáférhetősége és a fizetett szülői szabadság.

Mások úgy vélik, hogy a törvény valószínűleg csak azoknak válik hasznára, akik rendelkeznek az erőforrásokkal a jogrendszerben való navigációhoz, az ügy végigviteléhez. Gabriella Archuleta, a családon belüli erőszak túlélőinek segítséget nyújtó YWCA Utah politikai elemzője elmondta, hogy a jogszabály nem kezeli méltányosan a folyamatok elindításához és végigviteléhez szükséges magas költségeket.

Archuleta számos más emberrel együtt aggályokat vetett fel a törvénynek a bántalmazó partnerekkel élő nőkre gyakorolt következményei miatt is, hiszen a családon belüli erőszak és bántalmazás gyakran fokozódik várandósság ideje alatt – az ilyen költségek igénylése pedig potenciálisan ronthatja a gyermek pénzügyi támogatásával kapcsolatos stresszorokat, ez pedig még tovább mélyítheti az abúzust.

Aggódom, hogy egy gátlástalan és bántalmazó férfi azt mondhatja: ‘Hé, nekem ez a kötelességem. Nem menekülhetsz el előlem. Lehet, hogy nem akarod a pénzem, de hozzád vagyok kötve úgy, ahogy azt te nem akarod, hogy teljesíthessem a kötelességem’

– mondta el Brian King demokrata képviselő, az Igazságügyi Bizottság tagja. 

Ezzel szemben Luz Escamilla, szintén demokrata párti szenátor kijelentette, hogy a törvényjavaslat beterjesztője tisztázta, hogy “a törvény nem nyit ajtót semmihez, ami veszélyt jelentene egy családon belüli erőszak-túlélőre”, és ő teljes mértékben elfogadja ezt.

Orbán Viktor elmondta, mi lesz Ukrajnával, ha az USA kiszáll a háborúból

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban nagyon egyértelműen fogalmazott Ukrajnáról, a háborúról az USA kapcsán.