Kenya megkongatta a vészharangokat egy kialakulóban lévő „vakcinaapartheidről” és diszkriminációval vádolták Londont, amiért beutazási tilalmat vetettek ki a kelet-afrikai országra, írja a CNN. A külügyminisztérium közleménye így hangzik:
„Kenya továbbra is nagy sajnálattal látja, hogy a vakcinagyártó országok egyfajta vakcinanacionalizmust, önzőséget és diszkriminációt folytatnak egy olyan mániákus gyűjtögető hozzáállással, amit vakcinaapartheidként is leírhatunk.”
A közlemény, illetve, hogy ők is korlátozásokat vezettek be a Nagy-Britanniából érkezőkre, azt követte, hogy London múlt pénteken a piros besorolású országok közé tette Kenyát. Az afrikai állam külügyminisztériumának főtitkára, Macharia Kamau a CNN-nek kedden elmondta, kicsit meglepte őket a lépés:
„Mintha teljesen elszabadult volna a járványhelyzet Kenyában, holott nem. Úgy csinálnak, mintha mi nem hoztunk volna korlátozásokat és nem kezelnénk a helyzetet megfelelően.”
A kenyai rendelet szerint a brit állampolgárságú és onnan érkező utasoknak 14 napig karanténba kell vonulniuk egy erre kijelölt helyen, ahol két PCR-tesztet kell elvégezniük, saját költségre. A kenyai állampolgárok ez alól mentesülnek.
A britek ennél messzebb mentek, akik az érkezést megelőző 10 napban Kenyában voltak, azoknak megtagadják a belépést, a helyi lakosok és letelepedési engedéllyel rendelkezőknek pedig karanténba kell vonulniuk tíz napra, szintén saját költségre.
A britek vörös besorolását negyven ország, elsősorban afrikai és dél-amerikai államok kapták meg, míg az olyan európai országok, ahol a harmadik hullám tombol, mint Franciaország, nem.
Míg az Egyesült Királyságban már csökkennek az eset- és halálozási számok, addig Kenya még a harmadik hullámmal küszködik. Uhuru Kenyatta elnök március 26-án szinte teljes kijárási tilalmat rendelt el, még az országon belüli forgalmat is korlátozták. Kenyában keddig összesen 2258 halálos áldozatot szedett hivatalosan a járvány, míg Nagy-Britanniában több mint 126 ezret.
A beutazási tilalom közepette sok kenyai a közösségi oldalakon mutat rá arra, milyen egyenlőtlenségek vannak a két ország között. Az ország ENSZ-nagykövete, Martin Kimani Twitteren ezt írta: „Ilyen, amikor a szolidaritás csak egy szó. Előbb jött a vakcinanacionalizmus, most itt van a vakcinaapartheid.”
Kenya a nemzetközösség részeként kérte Londont, hogy osszák meg vakcináikat velük, rámutatva, hogy 400 millió dózisuk van lefoglalva 66 milliós lakosságra. A CNN kérdésére a brit kormány nem reagált, de korábban elmondták, amint saját lakosságukat beoltották, minden többletvakcinát megosztanak.
Kenya az ENSZ COVAX programján keresztül kapta meg első oltóanyag-szállítmányát, kb. egymillió dózisnyit az AstraZenecától. Kamau szerint már ezt is ünneplik, azonban ötvenmilliós ország lévén ennél sokkal többre lesz szükségük.
Az országban már a Szputnyik V is megkapta az engedélyt vészhelyzet esetére, aminek következtében többen magánszemélyként, több mint húszezer forintos áron kezdtek el belőle rendelni, két helyi ügyvéd Twitterre is kitett egy képet arról, ahogy beoltatják vele magukat. Április 2-án azonban a kormány leállíttatta a vakcina magánimportját, hogy „nagyobb átláthatóságot biztosítsanak.”
Afrika-szerte hatalmas haragot váltott ki a globális egyenlőtlenség az oltóanyag elosztásában, Dél-Afrika elnöke, Cyril Ramaphosa a Világgazdasági Fórum virtuális ülésén vádolta meg azzal a gazdag országokat, hogy csak maguknak halmozzák fel a dózisokat.
Az Oxfam nevű jótékonysági szervezet szintén a vakcinaapartheid leállítására szólított fel, keddi sajtóközleményükben azt emelve ki, hogy míg a gazdagabb országok percenként oltanak be egy embert, addig sok fejlődő országban még egy ember sem lett beoltva.
Kamau azonban nincs meglepve azon, hogy így alakultak a dolgok, mondván: „Egyenlőtlen világot élünk.”