Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $
Strasbourg, 2020. január 15. II. Abdalláh jordániai uralkodó felszólal az Európai Parlament (EP) strasbourgi ülésén 2020. január 15-én. MTI/EPA/Patrick Seeger

Mi történik Jordániában?

Szerző: Kornis Vivien

Ha Jordániát felemésztené a zűrzavar és a káosz, a régió biztonságában játszott alapvető szerepe gyorsan megváltozna. Ezért is sietett kifejezni Abdullah király felé a támogatását rengeteg arab ország és az Egyesült Államok – Jordánia uralkodójának leváltása transznacionális hullámhatással járna, amely veszélybe sodorná a régió számos monarchiáját.

not image

Kornis Vivien

2021. április. 10 - 19:52

A CNN összefoglalója szerint egy olyan ország számára, amelyet gyakran a viszonylagos nyugalom bástyájának tekintenek egy igen problémás régióban, a hétvégén Jordániában kibontakozó események az elmúlt évtizedek legdrámaibb jelenetei voltak.

Hamza bin Husszein egykori koronaherceg, II. Abdullah király féltestvére szombaton videóüzenetet tett közzé, amelyből kiderül, hogy Jordánia katonasága házi őrizetbe vette, és elvágták a kommunikációs csatornáit. 

Hamza herceg a néhai Husszein jordán király és az Amerikában született Noor királyné fia – foglalta össze a CNN. Videóüzenetét a herceg ügyvédje a BBC-nek küldte meg, bin Husszein ebben elmondja, hogy a hadsereg egy vezetője azzal kereste fel, hogy közölje vele, nem hagyhatja el otthonát, nem találkozhat és kommunikálhat másokkal, azért, mert jelen volt olyan találkozókon, vagy a közösségi médián kapcsolatba került olyanokkal, akik a kormányt vagy az uralkodót bírálták. 

Jordánia állami hírügynöksége közölte, hogy a királyi család egy másik tagját, Haszan bin Zajidot, és a királyi udvar korábbi vezetőjét, Basszem Avadallát szombaton szinén letartóztatták “biztonsági okokból”. A hírügynökség szerint a hatóságok nyomozást folytatnak, de részleteket nem árultak el. 

Haszan bin Zajid II. Abdullah király távoli unokatestvére. Zajid bátyja, Ali bin Zajid a hírszerzésnek dolgozott, 2010-ben Afganisztánban vesztette életét hét CIA-ügynökkel együtt egy öngyilkos merénylő robbantásos támadásában.

A herceg a BBC-nek eljuttatott videóban kijelentette, hogy nem része semmilyen összeesküvésnek vagy aljas szándékú szervezetnek vagy külföldi támogatottságot élvező csoportnak, ahogyan azt mindenkiről állítják, aki fel mer szólalni a hatalom ellen. Husszein az ország vezetését vádolja “a kormányzás összeomlásáért, a korrupcióért és a döntéshozói struktúra 15-20 éve tartó inkometenciáért, amely évről évre rosszabbá válik”.

Édesapját, Husszein királyt eredetileg Hamza követte volna a trónon, ám az uralkodó az 1999-ben bekövetkező halála előtt Abdullahot nevezte meg utódjaként Hamza fiatalsága és tapasztalatlansága miatt. Abdullah 1999-ben Hamzát koronaherceggé tette, de ezt a címet 2004-ben visszavonta. A volt koronaherceg nagy népszerűségnek örvend Jordániában, mert édesapjára hasonlít.

Noor királyné, a néhai Husszein király 4. felesége, Hamza herceg édesanyja a Twitteren vasárnap azt írta, imádkozik az igazság érvényesüléséért az aljas rágalmak minden áldozatáért.

Az állami hírügynökség vasárnap bejelentette, hogy a hatóságok tagadják a sajtóértesüléseket, miszerint Hamza herceget letartóztatták volna, és elmondta: annyit kértek tőle, hogy tartózkodjon minden olyan úttól és tevékenységtől, amelyet Jordánia biztonságának és stabilitásának felbontására lehetne felhasználni. 

Közölték: folytatódik a nyomozás a biztonsági aggályok felderítésére, és az eredményeket teljesen átlátható módon közölni fogják. A hírügynökség hozzátette: az intézkedéseket a hatályos jogszabályok keretében hajtották végre egy kiterjedt nyomozás után. 

Számos arab ország kifejezte a támogatását II. Abdullah király részére, többek között Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Egyiptom, Palesztina, Libanon és Kuwait is. Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szintén megszólalt az ügyben – Ned Price szóvivő a támogatásáról biztosította az uralkodót és kijelentette, hogy Abdullah király kulcsfontosságú partnere az országnak. 

Vasárnap Ajmán Szafadi miniszterelnök-helyettes sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a herceg államcsíny kitervelésében vett részt. Szafadi elmondta, hogy a belbiztonságiak lehalgatták Hamza, Hamza társai és “külföldi erők” kommunikációját arról az állítólagot tervről, mellyel az ország stabilitását és biztonságát kívánták aláásni. 

Szafadi azzal is megvádolta a herceget, hogy Jordánia népét “megpróbálta mobilizálni” az állam felforgatására. Hamza a szombati videóüzenetében kijelentette, hogy nem része semmilyen összeesküvésnek vagy aljas célú csoportosulásnak, ezzel előre elutasítva a vádakat.

A miniszterelnök-helyettes szerint Hamza azért készített angol és arab nyelven videóüzeneteket, hogy ezzel váltson ki együttérzést külföldön és belföldön egyaránt, illetve, hogy így próbálja meg torzítani a tényeket.

Csaknem 18 embert tartóztattak le eddig az állítólagos puccs-összeesküvés gyanújával, de a nyomozás továbbra is folyik. Szafadi szerint Abdullah király a családi ügyeket a családon belül szereti megoldani, és az uralkodó abban bízik, hogy Hamza meggondolja magát a tevékenységeivel kapcsolatban. 

Videóüzenetében a herceg olyan kijelentéseket tett, amelyek bár Jordánia lakosságától nem idegenek, egy hatalmi pozícióban lévő embertől azonban megdöbbentően hatottak. 

(A jordán nép) jóllétét a hatalmi rendszer másodlagos szerepbe helyezte és úgy döntött, hogy a személyes és pénzügyi érdekei, a korrupció fontosabbak, mint az itt élő tízmillió ember élete, méltósága és jövője

– mondta a herceg. 

Azóta egy másik felvétel is napvilágra került Hamzáról, melyben a herceg esküt tesz rá, hogy nem fogja betartani a rá kiszabott korlátozásokat.

Természetesen nem fogok engedelmeskedni, mikor azt mondják, hogy nem hagyhatom el a házat, nem tweetelhetek, nem kommunikálhatok az emberekkel, de meg van engedve, hogy találkozzak a családommal

– jelentette ki a herceg a feltehetőleg szombaton készített felvételen, amelynek azonban a CNN nem tudta hitelesíteni a valódiságát. Hamza ugyanezen a videón arról is beszél, hogy rögzítette a katonaság vezetőjének fenyegetését, és megosztotta azt a barátaival és szeretteivel, csak a biztonság kedvéért, ha történne vele valami. 

Jordánia évtizedeken keresztül képes volt megőrizni a stabilitását és viszonylagos állandóságát a régiót szabdaló háborúkkal és zavargásokkal szemben. Az uralkodóház, vagyis a Hasemita dinasztia egészen Mohamed prófétáig vezeti vissza vérvonalát.

A nyugati hatalmak, különösen az Egyesült Államok évek óta diplomáciai, katonai és terrorizmusellenes partnerként támaszkodnak az országra. Jordánia szintén az egyik legrégebb óta tartó békeszerződés birtokában van Izraellel, az országgal szoros védelmi és hírszerzési együttműködést folytatnak.

Ha Jordániát felemésztené a zűrzavar és a káosz, a régió biztonságában játszott alapvető szerepe gyorsan megváltozna. Ezért is sietett kifejezni Abdullah király felé a támogatását rengeteg arab ország és az Egyesült Államok – Jordánia uralkodójának leváltása transznacionális hullámhatással járna, amely veszélybe sodorná a régió számos monarchiáját.

Az események nem következhettek volna be rosszabbkor. A jordániai fiatalság körében egyre erősödik a düh az állammal szemben a gazdasági leépülés miatt, amelyet a világjárvány csak tovább rontott. A munkanélküliség és a szegénység csúcsokat dönt, erről pedig az elégedetlen társadalom szemében az állítólagos korrupció és elégtelen irányítás tehet. 

Az elégedetlenség az utcára terelte a jordániaiakat, de a tüntetések iránti tolerancia jelentősen csökkent. A múlt hónapban legalább nyolc ember életét vesztette egy Salt városbeli állami kórházban bekövetkező oxigénellátási hiba miatt – az esetet a közszférában uralkodó gondatlanság és hozzánemértés okozta. 

Az eset után néhány órán belül dühös tömeg gyűlt össze az érintett kórház körül, ahova megérkezett Abdullah király is. Láthatóan dühösen kérdőre vonta a kórház vezetőségét, majd elbocsátotta a helyi egészségügyi tisztviselőket és az egészségügyi minisztert. Ez egy ékes példa arra, hogy az ország vezetése elismeri a helyzet súlyosságát és a polgári nyugtalanság fellángolásának lehetőségét. 

Ennek ellenére kisebb demonstrációk továbbra is szerveződtek több városban – és amikor Hamza herceg nyilvánosan belebújt a korrupcióellenes tüntetők palástjába, valószínűleg olajat öntött a tűzre.

Hamza nemcsak nagy népszerűségnek örvend, hanem a közvélemény támogatásának is, legalábbis erről tanúskodnak a közösségi médián a letartóztatását bíráló felhasználók. Abdullah király szintén népszerű azonban – a Twittert és a Clubhouse-t ellepték a viták, melyeket a támogatásukat kifejezendő, a hercegről vagy az uralkodóról profilképet beállító emberek vívnak. 

Abdullah király kinevezte a korábban 30 évig koronahercegként szolgáló nagybátyját, Haszan bin Talál herceget arra, hogy simítsa el a vitás kérdéseket Hamza herceggel. 

Hétfőn a királyi udvar hivatalos Twitter-fiókja közzétett egy fényképet egy levélről, melyen a herceg fejléce látható és a hétvégi eseményekről beszél. A Hamza aláírásával ellátott levélben a herceg azt állítja, elkötelezett az őseik és az örökségük iránt, követi az útjukat és a küldetésüket, illetve elkötelezett a király mellett is. 

A nemzeti érdeknek mindenek felett kell maradnia, és mindannyiunknak Őfelsége, a király mögött kell állnunk Jordánia és a nemzet érdekeinek védelmében, valamint a jordániai nép érdekében

– olvasható a levélben. 

Az ország azóta tiltást vezetett be a királyi családdal kapcsolatos drámáról való bármilyen diszkusszióra. Az állami hírügynökség Hasszan al-Abdalat ügyészre hivatkozva bejelentette, hogy a nyomozás jelenlegi szakaszában tilos az esettel kapcsolatos dolgok közzététele, így többek között a képek és a videók megosztása sem lehetséges. 

Szerdán Abdullah király megtörte a csendet a királyi családban uralkodó szituációval kapcsolatban, ami felborzolta az ország kedélyeit. 

Semmi sem hasonlítható a döbbenetemhez, a fájdalmamhoz és a haragmohoz testvérként és a Hasemita család fejeként, és ennek a büszke népnek a vezetőjeként

– olvasható az uralkodó szerdai közleményében, melyekben az eseményekre reagál.