Svédország annak ellenére védi a laza intézkedéseit, hogy elharapódzott a koronavírus-járvány
Április hónapban haltak meg eddig a legtöbben a skandináv országban az 1918-as spanyolnátha-járvány óta.
Az elmúlt hét napban a karantén intézkedéseket mellőző Svédország európai rekordokat döntött, ugyanis a skandináv államban az egy főre jutó koronavírus-halottak száma egymillió lakosra kivetítve 6,25. A második helyen jelenleg Nagy-Britannia áll 5,75-ös értékkel.
Anders Tegnell svéd állami epidemiológus szerint a halálozási ráta országonkénti meghatározása rendkívül bonyolult feladat. Úgy gondolja, a fertőzés terjedése mindenhol másként zajlik, ezért nem lehet alapul venni ugyanazokat a módszereket. Svédországban a lakosság fele olyan helyeken él, ahol a fertőzés széles körben elterjedhetett, más országokban csupán területi gócpontok alakultak ki.
Tegnell New York államot vette alapul, ahol 8 millióan laknak, mégis itt a legmagasabb a mortalitási arányszám az Egyesült Államokban.
Az állami epidemiológus figyelmeztetett,
„A földrajzi elhelyezkedést sem szabad elfelejtenünk. Ez az elhunytak számát élesen elferdítheti.”
A svéd szakember elmondta, a COVID-19 járvány áldozatainak regisztrálásában és jelentésében megelőzhetik a többi európai országot, ez is magyarázhatja a kirívóan magas értékeket. Svédországban minden olyan pácienst, aki a fertőzés diagnosztizálása utáni 30 napon belül életét veszti, a koronavírus halottjaként könyvelik el.
A BBC-nek adott legutóbbi nyilatkozatában a szakember megvédte a svéd kormány felettébb megengedő hozzáállását. Azóta kiderült, hogy a legtöbben az idősotthonokban haltak meg és a legérzékenyebben a 80 év feletti korosztályt érintette a koronavírus-járvány.
A svéd statisztikai adatokból kitűnik, hogy Stockholmban az előzetes alacsony becslésekkel ellentétben 0,6%-osra nőtt a halálozási ráta, amellyel még a helyi hatóságok sem számoltak.
A Svéd Nemzeti Egészségügyi Tanács legutóbbi közleménye alapján májusban már minden negyedik állampolgár immunissá válhatott a koronavírussal szemben. A svéd virológusok meg vannak róla győződve, hogy ez az ellenállóképesség akár három-hat hónapig is kitarthat.
Svédországban eddig 30 800 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, ebből 3 700-an hunytak el és 5 000-en gyógyultak ki a betegségből.
Nagy-Britanniában mégsem annyira súlyos a helyzet a többi országhoz képest: