A MOK szerint van olyan kórház, ahol a lélegeztetett betegek 95 százaléka meghal
A Magyar Orvosi Kamara azt javasolja a belügyminiszternek, hogy ellenőrizzék a lélegeztetőgépen kezelt betegek terápiáját.
A MOK által Pintér Sándornak címzett levélben azt írják, úgy vélik szükségessé vált, hogy ellenőrizzék a lélegeztetőgépen kezelt betegek ellátását, ugyanis egyes kórházakban az invazív lélegeztetésben elhunytak száma akár 95 százalékos is lehet.
Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnöke úgy fogalmazott a levélben, az egészségügyi dolgozókon hatalmas a fizikai és lelki terhelés, azonban orvosi esküjüknek eleget téve, még mindig ellátják feladataikat, még akkor is ha ez elképesztő nehézségekkel jár.
Ezt követően összefoglalja a javaslatokat, melyeket az elmúlt hónapok alatt érkeztek az egészségügyi dolgozóktól, többek közt azt, hogy a kritikus halálozási ráta miatt ellenőrizzék a lélegeztetőgépen lévő betegek ellátását.
Habár az operatív törzs nem osztott meg semmiféle konkrét információt arra vonatkozóan, hogy a lélegeztetőgépen kezelt betegek milyen arányban élik túl a fertőzést, a MOK elnöke szerint súlyos a helyzet, míg Szlávik János korábban úgy nyilatkozott, az intenzív osztályon kezelt betegek aránya 30 százalékról közel 45 százalékra emelkedett.
Késmárky András orvos tapasztalatai alapján a betegek jobban kezelik a noninvazív (behatolás nélküli oxigénkezelés) terápiát, mint az altatásban zajló lélegeztetést. A MOK a levélben arra is javaslatot tett, hogy az orvosok átszervezése helyett inkább a betegeket szállítsák másik intézménybe – írja az Index.
A kamara azt is javasolta, hogy az oltópontokat terjesszék ki sportlétesítményekre, színházakra és iskolákra is, valamint úgy vélik, szükség van az oltó személyzet bővítésére is, az oltási rendbe pedig érdemes lenne bevonni azokat a háziorvosokat és fogorvosokat, akik eddig nem vettek részt az oltások beadásában.
A MOK kiemelte, számtalan család kereste meg őket azzal kapcsolatban, hogy nem tudtak elköszönni haldokló rokonaiktól, ezért a kamara azt a javaslatot tette a belügyminiszternek, hogy legyen megszervezve, hogy egy családtag, vagy egy karitatív személy (apáca, szerzetes, önkéntes segítő) konstans jelen lehessen a beteg utolsó napjain.