Semmit sem ér a másfél méteres távolság sportolás közben
Legyen szó futásról, kerékpározásról vagy más szabadidős tevékenységekről, a beteg sportoló akár 5-10 méterre is szétszórhatja a koronavírus fertőző részecskéit.
A magyar kerékpárosklub szóvivője az Index hírportálnak adott interjújában arról beszélt, biciklivel a legegyszerűbb betartani a másfél méteres védőtávolságot, egyúttal arra buzdított mindenkit, hogy sportolás közben is viseljenek maszkot.
Dr. Fényes Márta tüdőgyógyász szerint a maszkviselés minden esetben az egyik legfontosabb módja annak, hogy megakadályozzuk a fertőzés továbbterjedését:
Mivel sportolás közben megnő a légzésszám, a légzéstérfogat és az áramlási sebesség, ez azt jelenti, hogy a nyugalmi helyzetben meghatározott 1,5 méter védőtávolság már nem elég, valójában 5-10 méterre lenne szükség.
Az egymás után történő konvoj-kerékpározás és konvojfutás rendkívül veszélyes, ugyanis a létrejövő légörvényben többen is súlyosan megfertőződhetnek.
Pulmonológiai és sportfolyóiratok egyaránt foglalkoznak ezzel a kérdéssel, és mindegyik tanulmányban hasonló következtetésekre jutottak. Dr. Fényes Márta elmondta, a szálló por szintén megnehezíti a kerékpározók és futók dolgát a szennyezettebb levegővel rendelkező városokban.
„Mindannyian tapasztalhatjuk, hogy amikor a városban régóta nem esett az eső, rengeteg por rakódik le a járdákon és az utakon, amit a járművek folyamatosan felkavarnak. Gondoljunk csak bele, hogy napsütésben, oldalfényben szabad szemmel is micsoda porfelhő figyelhető meg egy-egy jármű elhaladásakor. Na most, ilyen porban biciklizni szerintem nem igazán okos dolog. Ez egy túlhajszolt egészségtudatos ötlet, ami valójában egyáltalán nem tesz jót, hiszen szennyezett levegő belégzésével jár. Mindennek nevezhető ez, csak egészségesnek nem, ezért a belvárosi kerékpárutak forszírozott építését is károsnak gondolom.”