Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ha minden így megy tovább, ki fognak halni az afrikai elefántok

Számos nemzetközi szervezet felhívta már rá a figyelmet, hogy az illegális elefántcsont-kereskedelem és a természetes élőhely folyamatos szűkülése miatt drámaian csökkent az elefántok populációja Afrikában.

...svg content...Amboseli Nemzeti Park, 2020. augusztus 13. Elefántokat néző turisták a kenyai Amboseli Nemzeti Parkban 2020. augusztus 12-én, az elefántok világnapján. Az ENSZ 2015. július 30-án elfogadott határozatában arra kérte az érintett országokat, hogy a kipusztulás szélén álló ázsiai és afrikai elefántok védelme érdekében tegyenek meg mindent az orvvadászat és az illegális elefántcsont-kereskedelem megfékezéséért. MTI/EPA/Daniel Irungu
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A Természetvédelmi Nemzetközi Unió (IUCN) legfrissebb jelentésében pedig ismételten megerősítette a tényt, hogy az orvvadászat és a természetes élőhely szűkülése miatt egyre nagyobb a veszélye, hogy az elefántok egyszerűen kihalnak az afrikai kontinensen.

Az elmúlt 31 év során 86 százalékkal csökkent az afrikai erdőkben élő elefántok száma a kontinensen – szemezett a jelentésből a Deutsche Welle. A szavannákon sem jobb a helyzet, ott az elmúlt fél évszázad során 60 százalékkal csökkent az elefántok populációja. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Az IUCN becslései szerint 415 ezer elefánt maradt az afrikai kontinensen, és már mindkét fő elefántcsoport veszélyeztetett kategóriába került: az afrikai erdei elefánt „kritikusan veszélyeztetett”, míg az afrikai szavannai elefántok „veszélyeztetett” besorolásúak.

Az afrikai erdei elefántok elsődleges élőhelyének a trópusi esőerdők számítanak a kontinensen, főként Gabonban és a Kongói Köztársaságban találhatóak meg nagyobb számban. A szavannai elefántok inkább a Szaharán túli szabadterületeket preferálják, ők főként Botswanában, Dél-Afrikában és Zimbabwéban fordulnak elő.

A legnagyobb veszélyt valamennyi állatra az illegális elefántcsont-kereskedési célzatú orvvadászat jelenti, amely az egész kontinens elefántjaira kihat. Az elmúlt évtized során ez jelentősen megugrott, és minden próbálkozás ennek visszaszorítására kudarcot vallott.

A természetes élőhelyeik szűkülése viszont legalább ekkora probléma, amely hasonló okra vezethető vissza, mint Brazíliában az esőerdők irtása: főként mezőgazdasági, de számos egyéb célra kell a földterület, amelyről az elefántokat szorítják ki.

Az IUCN jelentés ugyanakkor kiemelte, hogy néhány afrikai ország már próbálkozott lépéseket tenni a maradék populáció megvédése érdekében. Gabonban és a Kongói Köztársaságban a maradék elefántlakosság meglehetősen jól védett területen él, míg a szavannai elefántok számára is remekül biztosítják a Kavango-Zambézi Természetvédelmi Területet, mely öt afrikai ország területén terül el.