Merkely: nem kell az egészségügy összeomlásától tartani
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora elmondta, hogy nagyon nehéz a helyzet, de a magyar egészségügy összeomlásától nem kell tartani, és beszélt arról is, szerinte miért kiemelkedően eredményes a járvány elleni védekezés hazánkban.
Arra a kérdésre, hogy valóban a tűréshatára szélén áll-e a magyar egészségügy a koronavírus-járvány harmadik hulláma alatt, Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Rektora a PestiTV műsorának vendégeként elmondta: valóban nagyon nehéz a helyzet, de attól nem kell tartani, hogy hazánk ezen a téren összeomlana, hiszen az orvosok és az ápolók már megkapták az oltást és teszik a dolgukat.
Hozzátette: a Magyarországon is terjedő, először Nagy-Britanniában azonosított variáns tényleg agresszívabban, könnyebben fertőz, de a rektor szerint nem veszélyesebb a korábbi törzsnél, és ha a lakosság fegyelmezett marad, ismét tudunk nyaralni menni és a Balatonban fürdeni. A rektor elárulta, hogy a fertőzések 85-90%-áért a brit mutáció felelős. Merkely azzal számol, hogy az oltások hatására május közepére enyhülhet a járványhelyzet, és külön kiemelte, hogy a harmadik hullám jó eséllyel az utolsó lesz.
Az oltásellenességgel és az egyes gyártókkal szembeni negatív hírekkel kapcsolatban elmondta, hogy őt és édesapját a Szputnyik V vakcinával oltották be és személyesen ő is használja ezt az oltóanyagot mások beoltására. Merkely szerint rosszul teszi, aki elutasítja az orosz vakcinát, de ugyanígy rosszul dönt, aki a Pfizert, vagy bármelyik másik, hazánkban jóváhagyott oltóanyagra azt mondja, hogy nem kéri. A rektor kimondottan fontosnak tartja, hogy mindenki megkapja a koronavírus elleni védőoltás első dózisát és ha kell, így a 2-3 hetes ajánlott ablakot is ki lehetne tolni a két adag között, hiszen már az első dózis nagyon jól véd a súlyos megbetegedéssel szemben.
A Semmelweis Egyetem rektora szerint Magyarország nemzetközi szinten is kiemelkedően eredményesen védekezik a koronavírus-járvánnyal szemben, és elmondta, hogy ez minek köszönhető.
– hívta fel rá a figyelmet Merkely. Ezzel öt hónapot nyert Magyarország arra, hogy felkészüljön a járványra. Hozzátette: nem össze-vissza hozták meg a szabályokat és intézkedéseket, ami szintén hozzájárult a koronavírus-járvány elleni védekezés eredményességéhez.
– jelentette ki Merkely. Hozzátette, ahhoz, hogy az orosz és a kínai vakcinát alkalmazni kezdjük az országban, bátorságra volt szükség. Az, hogy hazánkban nagyon hamar megkezdődött a favipiravir és a remdesivir gyártása, így nem Nyugat-Európából kell beszereznünk a két gyógyszert nehezen és drágán, egy komoly teljesítménye a magyar gyógyszeriparnak.