Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,87 Ft
Euró
389,44 Ft
Font
453,75 Ft
Bitcoin
61,635 $

Hihetetlenül erős antianyag csapódott az Antarktiszba

Szubatomi morajlással járt az a becsapódás, amelyet néhány évvel ezelőtt fizikusok a Déli-sark közelében azonosítottak.

Fotó: Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Habár az eset még 2016 decemberében történt, a jelenséget csak napjainkra sikerült véglegesen antianyag-becsapódással megmagyarázni – olvasható a Live Science tudósításában.

Az ütközés következtében kialakult az úgynevezett Glashow-rezonancia effektus, amely elméletben az jelenti, hogy sokkal több energia szabadult fel, mint amennyit bármelyik részecskegyorsítóval el lehetne érni. Soron kívül Különleges program a fővárosi állatkertben: esti sétákra invitálják az érdeklődőket

Tudósok eddig úgy gondolták, hogy a Glashow-rezonancia kizárólag hipotetikus síkon létezhet, ám a 2016-os történéseknek köszönhetően mégiscsak bizonyítást nyerhetett a szubatomi fizika egyik alaptétele.

Az Antarktiszon található IceCube Neutrino Observatory megfigyelései alapján több mint négy évig tartott, amíg alátámasztották a jelenség eredetiségét és megállapították, hogy valóban a szóban forgó folyamat játszódott le.

Mindez az idő azonban semmiség ahhoz képest, amióta detektálni próbálták az effektust, ugyanis Stephen Glashow még 1960-ban jött elő teóriájával, ami gyökerestül megváltoztatta a kvantummechanika tudományát.

A Glashow-rezonancia fennállása esetén egy antineutrínó vagy akár egy neutrínó akkora erővel ütközik össze egy elektronnal, hogy létrejön a szubatomi szinten hatalmas méretű W-bozon. A találkozás nyomán 6,3 petalektronvolt keletkezik, ami annyi energiával ér fel, mintha 6,3 ezer szúnyog 1,6 km/h-ás sebességgel repkedne a levegőben.