„Megháromszorozódott a gyermekmunka a járvány alatt”
Az indiai Chennai 23 körzetében és a legnagyobb városában, 818 gyermek bevonásával készített gyorsfelmérés alapján nagyon visszaesett a gyermekjogok terén elért fejlődés a koronavírus-járvány alatt.
A járvány kezdete óta ugyanis megháromszorozódott a gyermekmunka aránya az állam legszegényebb régióiban – tudósított róla a Times of India. Ez elsősorban a pandémia okozta gazdasági válság, családi nyomás és az online órákhoz való korlátozott hozzáférés miatt alakult ki.
A Gyermekmunka Elleni Kampány (CACL) nevű szervezet által készített felmérés szerint leginkább a 15 és 18 év közötti fiúgyermekek érintettek a súlyosbodó helyzetben, akiket arra kényszerítettek a körülmények, hogy vállaljanak munkát a családi kassza bővítése érdekében.
Egy korábbi felmérés során még 231 fiatalkorú válaszolt úgy, hogy már munkát kellett vállalniuk és nem járnak iskolába, ez a szám a járvány alatt azonban 650-re emelkedett, vagyis közel megháromszorozódott.
A legtöbb gyermek a gyártási és szolgáltatási szektorokban vállalt munkát, többségük utcai árusként, pékségekben, takarítóként, bicikli szerelőként és zöldségárusként dolgozik. Minden ötödik gyermek úgy válaszolt, hogy valamilyen fajta fizikai, mentális vagy szóbeli abúzus érte őket a munkáltató részéről, viszont csökkent azon lányok száma, akiket szexuálisan zaklattak.
R Vidyasagar, az UNICEF korábbi gyermekvédelmi specialistája úgy fogalmazott, a szegénység mellett számos gyermek még csak okostelefont sem tud megengedni magának, és rendkívül tétlenné váltak. Hozzátette: néhány unalom miatt mentek el dolgozni, és többen már nem is feltétlen akarnak visszatérni az iskolába.
A felmérés során megkérdezettek nagy része állami iskolákban tanult eddig, viszont mindössze 43 százalékuk vett részt online órákon, 24 százalék pedig úgy felelt, hogy egyáltalán nem vesznek részt semmilyen tanórán.
R. Karuppusamy, a CACL egyik ügyvivője úgy fogalmazott, hogy ez azért problémás, mert sikerült az elmúlt évtizedek során csökkenteni a gyermekmunka arányát, ám a járvány alatt ismét eljutottak oda, hogy az iskoláskorú gyermekek 76 százaléka elment dolgozni. „Hol vannak a hatóságok, akiknek az a feladata, hogy megvédjék a gyermekeket, és visszavigyék őket az iskolába” – tette fel a kérdést.