Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mexikóban egész városok mondanak nemet a koronavírus elleni vakcinákra

Miközben Mexikóban elkezdődött az oltási kampány, több, elsősorban őslakosok által lakott városban úgy gondolják, többet fog ártani nekik a dolog, mint amennyit használ.

Külföld
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Andrés Manuel López Obrador, Mexikó miniszterelnöke még február közepén beszélt arról, hogy számára a felelős egészségügyi politika és az igazságosság ügye, hogy minden mexikóit beoltsanak a koronavírus ellen:

„Ma elindítottuk az oltási kampányt és nem fogunk leállni vele. Azzal a céllal folytatjuk a munkát, hogy minden embert az előre eltervezett sorrendben oltsunk be.” Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Azonban már most egyértelmű, hogy nem mindenki szeretné ezt. A CNN beszámolója szerint a déli Chiapas államban lévő Aldama hétezer lakosú kisvárosában többen is jelezték, hogy semmilyen terv szerint, semmilyen gyártótól érkező anyagot nem hajlandóak beadatni, egyikük szerint „nem lenne jó, ha erre kényszerítenék az embereket.”

Ennek megvan azonban az oka: a hasonló őslakos közösségek már régóta nem bíznak a kormányban. Vezetőik szerint legjobb esetben az állam figyelmen kívül hagyta őket, a rosszabb esetek között földlopások, diszkrimináció és bántalmazás áldozatai voltak. Ezúttal a tájékoztatás hiánya és az összeesküvés-elméletek terjedése lehet az oka annak, hogy nem bíznak a vakcinákban.

Tomás López Pérez, Aldama főtitkára maga is szkeptikus az oltásokkal kapcsolatban: „Az embereket egyáltalán nem informálták erről, azt sem tudjuk, mi van benne. Legjobb tudomásunk szerint a vírust tartalmazza, emiatt nem akarják az emberek beadatni maguknak.”

Mivel ezekben a városokban elsősorban az ősi nyelveken kommunikálnak, így ritkán jut el hozzájuk a kormánytól származó információ, mivel sokszor le se fordítják azt. De a régió szerencsés is: mivel nagyon ritkán utaznak a nagyvárosokba és látogatók is ritkán érkeznek, a várost nagyrészt elkerülte a járvány, emiatt pedig sokan fölöslegesnek is tartják az beoltani magukat.

A helyiek igen büszkék arra, hogy senki sem kapta el itt a vírust, még ha orvosok nem is feltétlenül értenének ezzel egyet. Mindenesetre lezárás sosem volt a városban, még akkor sem, amikor országszerte több helyen be kellett őket vezetni.

Az Aldamához hasonló városokat a mexikói alkotmány autonómnak ismeri el, így vezetésük is független a kormánytól, az „ősi hagyományoknak megfelelően folyik.” 421 ilyen község van az országban.

Még a hónap elején San Juan Cancuc, egy másik chiapasi város polgármestere levélben értesítette az egészségügyi hatóságot, hogy 45 közösségből és 24 ezer lakosból álló járásuk nem kér az oltási kampányból. Chiapas állam egészségügyi központja úgy reagált, elfogadják az autonóm városok döntését, bár jelezték, folytatják a párbeszédet a közösségekkel „mindenki érdekében.”

A miniszterelnököt is kérdezték arról, hogy mit szól ahhoz, hogy ezek a közösségek nem hajlandóak beoltani magukat, amire elmondta, nem fognak kényszeríteni senkit, hogy beoltassa magát:

„Minden önkéntesen folyik. Megismétlem: senkit nem fogunk erővel kényszeríteni arra, hogy fogadja el a vakcinát, maximum érvekkel. Meggyőzéssel, rábeszéléssel, tájékoztatással, irányadással, figyelmeztetéssel. De semmiképpen sem kényszerítéssel.”