Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mit kell tudni a koronavírus kevésbé gyakori tüneteiről?

A klasszikus szimptómákkal már mindenki tisztában van, azonban mi a helyzet a többi tünettel? Vajon érdemes odafigyelni az egyéb jelekre is?

Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A COVID-19 fertőzésről február óta tudjuk, hogy rendkívül komoly komplikációkat okozhat azoknál, akik már meglévő betegségekben szenvednek és gyenge az immunrendszerük. Arról szintén tudomásunk van, hogy ha a jellegzetes tüneteket érezzük magunkon, nem árt bejelentkezni egy koronavírus-tesztre.

Az Amerikai Járványügyi Hivatal (CDC) nemrég jelentősen bővítette az alapvető tünetegyüttesek listáját, ami azt jelenti, hogy a már tapasztalt szimptómákon kívül egyéb, olykor ritkább mellékhatásai is lehetnek a kórokozó támadásának. Soron kívül Megdöbbentően magas a bántalmazott nők aránya Magyarországon

A száraz köhögésen, a magas lázon és a légszomjon kívül egyre többen panaszkodnak hidegrázásra, ízületi fájdalmakra, fejfájásra, torokgyulladásra és szaglás- valamint ízlésvesztésre. Ezeken kívül már hallottunk arról is, hogy lilás-szürkés elváltozást okozhat a vírus a lábujjakon, de apró vérrögöket is generálhat az emberi immunrendszer a vírussal szembeni védekezés közben, amely szívrohamhoz és agyvérzéshez vezethet.

Mielőtt azonban pánikba esnénk és minden egyes apró tünetet azonnal a COVID-19 kórokozójával hoznánk kapcsolatba, érdemes a kutatókra is hallgatni.

A Pittsburghi Egyetem infektológusa, Gavin Harris szerint a megszokottól eltérő szimptómák leggyakrabban a már kórházban ápolt betegeken jelentkeznek. Elmondása szerint azok a páciensek, akik alapvetően mutatják a koronavírus tüneteit, nem biztos, hogy ugyanolyan másodlagos szimptómákkal rendelkeznek.


Sokszor viszont előfordul, hogy az egyéb betegségek kizárására muszáj elvégezniük a COVID-19 teszteket. A szakember hozzátette, a láz más fertőzéseknél is általános tünet, viszont nem mindig jelentkezik a kórházakban fekvő pácienseknél.

Mint ahogyan minden más betegségnél, a koronavírus esetében is emberenként változik a kórlefolyás. Vannak, akik csupán szárazon köhögnek, de nincsen légszomjuk vagy lázuk. Néhányan szaglásvesztésre, erős fejfájásra panaszkodnak, de ugyanúgy nem érzik, hogy fulladnának.

A CDC bővített listáján kívül a COVID-lábujjak is egy egészen rejtélyes új tünetnek mondható. A páciensek lábán lila árnyalatú, duzzadt ujjak figyelhetőek meg, amelyek idővel maguktól elmúlnak. Neurológiai tünetekről szintén érkeztek jelentések, mint ahogyan különféle mentális zavarodottságról és kardiovaszkuláris problémákról is.

Ezek azok a tünetek, amelyeket a kezelőorvosok feljegyeztek, azonban teljes képet csak a pandémia további lefolyása után kaphatunk majd, mivel jelenleg a teljes egészségügy válságfokozaton működik, emiatt pedig nincs túl sok idő a részletes tanulmányozásra. Fontos azonban megjegyeznünk, hogy a vírusfertőzések nagyon széles spektrumú szimptómákat képesek mutatni, ezért a megértésük szintén bonyolult feladat lesz.

Ha a tünetek monitorozásáról van szó, a páciensek ismerik a legjobban a saját testüket.

Harris professzor úgy véli,

„Az embereknek figyelniük kell magukra és arra, hogyan változnak a tünetek. Nagyon fontos ellenőrizni a testünket.”

Ha szezonális allergiánk van, azonban a korábban megszokott köhögés és orrfolyás mellett más kellemetlenségeket is észlelünk, érdemes gyanakodnunk egyéb fertőzésre is. Ha pedig olyan fájdalmakat érzünk, amelyekkel még életünkben nem találkoztunk, vagy csak meglepően hirtelen jöttek elő, nem árt felkeresni az orvosunkat.

Gavin Harris infektológus hozzátette,

„Az emberek a saját testük szakemberei. Az éberség a kulcsa mindennek.”

A koronavírus-fertőzés egyértelmű jele a fokozatosan kialakuló légszomj. Ez akkor áll elő, amikor a tüdő a kórokozó hatására elveszti a normális kapacitását, a szervezet pedig nem jut kellő mennyiségű oxigénhez. Bár nem minden páciensen fordul elő ez a tünet, Harris úgy gondolja, minden esetben azonnal hívjunk fel egy szakembert, ha tapasztaljuk magunkon ezt a szimptómát.

A legfontosabb a jelenlegi helyzetben, hogy tartsuk be az óvintézkedéseket és csak a legszükségesebb esetben hagyjuk el otthonunkat. Igaz, hogy hamarosan lazításokra számíthatunk, azonban érdemes ugyanúgy odafigyelni az egészségünkre, mint azelőtt.

A távol-keleti nagyvárosból közben jó hírek érkeztek:

https://liner.hu/hongkongban-ket-hete-nincs-uj-koronavirus-fertozott/

Minden idők legjobb európai karácsonyi vására címmel tüntették ki az Advent Bazilikát

Példátlan nemzetközi elismerésben részesült a budapesti Szent István-bazilika előtt megrendezett Advent Bazilika.