Az emberek többsége jobban félti az egészségét a gazdasági válsággal szemben
A legújabb közvélemény-kutatás szerint a világ országainak lakossága sokkal inkább a saját életét mentené, mintsem újraindítaná a gazdaságot.
Az Edelman Trust Barometer már két évtizede emberek ezrein végzi a tanulmányait a kormányok iránti bizalommal kapcsolatban. A kutatóintézet szakemberei úgy vélik, általánosságban egyértelműen érződik a pandémia miatt kialakult globális lezárási kimerültség.
Az április 15–23. között megkérdezett 13 200 ember 67%-a egyetértett azzal az állítással, miszerint „a kormányok prioritása elsősorban minél több emberi élet megmentése kell, hogy legyen, még akkor is, ha ez a gazdaság lassabb regenerálódásával járhat.”
A válaszadók csupán egyharmada támogatta azt a kijelentést, amely alapján „sokkal fontosabb lenne a kormánynak újraindítani a gazdaságot és megmenteni a munkahelyeket ahelyett, hogy minden apró óvintézkedést életbe léptessen és megóvja az embereket.”
Az Edelman közvélemény-kutatását hosszas terepmunkák előzték meg, amelyeket Kanadában, Kínában, Franciaországban, Németországban, Indiában, Japánban, Mexikóban, Szaúd-Arábiában, Dél-Koreában, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban folytattak.
A japánok 76%-a szerint a közegészségügy megvédésének kell lennie az elsődleges szempontnak, míg a koronavírus-járvány bölcsőjének számító Kínában ugyanez az arány mindössze 56% a megkérdezettek körében.
Kanadában, az Egyesült Királyságban és Franciaországban a lakosság 70%-a a lezárások mellett tette le a voksát. Az Egyesült Államokban, ahol többen már Donald Trump szigorú rendeletei ellen tüntettek, az emberek 66%-a gondolja úgy, hogy az egészséget kell megvédeni.
A járvány vuhani kitörése után az országok kormányai eltérő módon reagáltak a pandémiára. Az új-zélandi és vietnami hatóságok rendkívül gyorsan bevezették a szigorú korlátozásokat, míg az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán és Oroszország kormányát élesen kritizálták a felkészületlenségük miatt.
Az Edelman intézet felméréséből mindezek ellenére kitűnik, hogy az emberek államvezetésbe vetett bizalma 11 pontos javulást mutatott a januári adatokhoz képest, így ez az érték már 65%-on áll.
A
megkérdezettek mindössze 29%-a gondolja úgy, hogy a nagyobb
vállalatok vezetői tökéletes munkát végeztek és kiszolgálják
a megnövekedett keresletet.
„A cégeket az elkövetkező hónapokban tüzetesebben fogjuk vizsgálni”, zárta gondolatait Edelman és egyúttal megígérte, további kutatásokat fognak végezni az év folyamán.
A tudósok közben újabb korszakalkotó felfedezést tettek: