Olaszország szép lassan feléled a világ leghosszabb nemzeti karanténjából
Az olasz kormány május 4-étől kezdődően lazított a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos kijárási tilalmakon és lezárásokon, amely után több mint 4,5 millió ember állhatott újra munkába majdnem két hónap önkéntes karantén után.
Az olasz városok utcái ismét megteltek autókkal, buszokkal és motorbiciklikkel, azonban a közlekedő tömeg jóval kisebb volt a járvány kitörése előtt megszokottakhoz képest. A kormány egy lassú, fokozatos nyitást célzott meg, miszerint az üzemek február óta először folytathatják a munkát a gyártósoraikon.
A parkokat szintén újranyitották, így a gyerekek végre kimozdulhatnak a szabad levegőre, hozzátartozóik pedig újra találkozhatnak egymással. Ennek ellenére továbbra is szigorúan tilos lesz az összejövetelek megtartása és az üzletek május 18-ig egészen biztosan zárva tartanak majd.
Az éttermek és a bárok csak házhozszállítási szolgáltatásokat nyújthatnak, az iskolák, a mozik és a színházak szintén zárva maradnak.
Gianluca Martucci volt az egyike azoknak az embereknek, aki visszatérhetett a munkahelyére. A Róma külvárosában található egyik kisebb raktárban dolgozó férfi elmondta, hatalmas felüdülést jelent számára az, hogy március 12. óta ismét végezheti a munkáját:
„Nagyon jó érzés visszatérni, viszont a világ teljesen megváltozott.”
A vállalat, ahol dolgozik, esküvői és céges rendezvények szervezését bonyolítja le, azonban jelenleg csupán elszállítással foglalkoznak. Bár boldognak tűnt az újranyitások miatt, kicsit aggódik amiatt, hogy az emberek ismét megfertőzhetik egymást.
„A kormány egyelőre nagyon okosan cselekedett, de kicsit félek, hogy túl korán léptek életbe az enyhítések. Nem tudom, az ország túlélne-e egy második hullámot”, vélekedett Martucci.
Február 21-e óta több mint 29 ezer áldozata lett a koronavírusnak Olaszországban, ezzel pedig az Egyesült Államok mögött a második a nem túl előkelő világranglistán.
Miután a halálozások és az újonnan regisztrált fertőzöttek száma csökkenésnek indult, Giuseppe Conte miniszterelnök bejelentette, készek a fokozatos feloldásokra, amelyek követni fogják a járvány lefolyását, így rosszabbodás esetén visszaállhatnak a régi szabályozások.
Az enyhítések túlságosan félreérthetőre sikerültek, ugyanis nem volt teljesen egyértelmű mindenki számára, hogy pontosan milyen tevékenységeket lehet végezni hétfőtől. A zűrzavart csak megerősítették azok a szabályozások, amelyeket a kormány hétvégén bevezetett, miszerint tilos lesz meglátogatni a távoli rokonokat, az unokatestvéreket, a nagybácsikat és nagynéniket, valamint a közelebbi kapcsolatokat annak érdekében, hogy ne terjedjen tovább a járvány. Ezt a lépést sokan élesen kritizálták, mivel teljesen értelmetlennek hangzik.
Arról egyáltalán nem esett említés, hogy a barátok közelebbi kapcsolatnak számítanak-e. A média képviselői azonban elővigyázatosságból a miniszterelnök szavait úgy értelmezték, hogy a közeli ismerősökkel való találkozások szintén tiltottak maradnak.
Conte elmondta, hogy a második fázisban megnövelik a napi koronavírus-tesztek mennyiségét, ennek érdekében pedig már 5 millió mintavételezéshez használandó készletet küldtek a régió kórházaiba és egészségügyi központjaiba. Ezen túl további 150 ezer szerológiai antitest-tesztet is bevetnek majd, amellyel be tudják azonosítani a tünetmentes COVID-19 eseteket is, ezáltal tisztább képet kaphatnak a járvány valós elterjedéséről.
Németország a vakcinák elérhetőségéről biztosította a kontinens lakosságát: