Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Por- és homokvihar miatt késett a Guineába érkező ebola elleni védőoltás

Kedden landolt az ebola elleni védőoltást szállító különleges repülőgép, megkezdődhet a széleskörű oltási kampány.

Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

A Szahara por- és homokvihara miatt kényszerült Szenegálban leszállni a speciális repülőgép, mely vasárnap landolt volna Guineában és az ebola elleni védőoltást szállította az országba. 

Öt ember vesztette életét az elmúlt időszakban Guineában a vírus miatt, mely 5 éve nem szedett áldozatot a régióban. 2013 és 2016 között 11 ezer ember vesztette életét Nyugat-Afrikában a Guineából származó Ebola-epidémia során.  Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

A járvány ellen kifejlesztett vakcinákkal eredményesen harcolt a Kongói Köztársaság a vírus ellen, most pedig megkezdődhet az egészségügyi dolgozók és az Ebola páciensekkel kapcsolatba került személyek oltása a ma érkezett szállítmánynak köszönhetően. 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nyilatkozata szerint 11 ezer oltóanyag landolt Conakryban, az ország fővárosában, azonban ez a mennyiség nem lesz elegendő a teljes közösségek védőoltással való ellátására, így a legveszélyeztetebbek élveznek elsőbbséget a vakcinák beadásának sorrendjében.

A BBC értesülései szerint a járvány epicentruma Guinea erdős régiója, 2013-ban szintén innen kezdett el a szomszédos Libéria és Sierra Leone területein is terjedni az ebolavírus. Az ország február 14-én jelentette be az epidémiát, de a WHO abban reménykedik, hogy védőoltásnak köszönhetően sikerül megakadályozni egy nagyobb mértékű járvány kitörését.

A jelenleg fertőző vírussal először január 18-án lett rosszul egy ápolónő, akit először tífusszal és maláriával diagnosztizáltak, de miután nem lett jobban, egy tradicionális gyógyítóhoz fordult. A nő 4 nappal később életét vesztette, majd a családtagjai és a gyógyító is megbetegedett.

A hagyományos közösségi temetések során a holttest megmosását az emberek végzik, a járvány kitörésének első szakaszaiban elsősorban így terjed a vírus, hiszen az ebola áldozatai különösen fertőzőek, mivel a halál beállta után még 3 naptól 3 hétig képesek a betegség átadására.

Az ebola állatokon keresztül fertőz, mint például a csimpánzok, a repülőkutyafélék, a bongók és az emberi fogyasztásra vadászott vadállatok. Emberek között közvetlen kapcsolattal vérrel, testnedvekkel és szervekkel, vagy közvetett módon a fertőzött környezetben terjed.