Kiderült, mi köze a szemüvegnek a koronavírus-fertőzéshez
Egy nemrég közzétett tanulmány szerint azoknak az emberek, akik rendszeresen szemüveget viselnek, akár kétszer-háromszor kisebb az esélyük arra, hogy elkapják a koronavírust.
Indiai kutatók 304 koronavírussal fertőzött, kórházban ápolt pácienst vizsgáltak, és arra jutottak, hogy a betegek közül 58-an – tehát 19%-uk – viseltek napközben rendszeresen szemüveget.
Az így kapott adatot összehasonlították a szélesebb lakosságról elérhető információkkal és megállapították, hogy a vizsgált csoport, vagyis a szemüveget rendszeresen viselők 2.8-szor kisebb eséllyel fertőződnek meg a koronavírussal, derül ki a Metro összefoglalójából.
Ennek az lehet az oka, hogy a szemek rendszeres megérintése, dörzsölése valószínűleg egy lényeges út a vírus számára a szervezethez. A tanulmány azonban még szakértői értékelésre és ellenőrzésre szorul, és a vizsgálatot nem klinikai megfigyelésekre, hanem a páciensek saját bevallására alapozták.
Amit Kumar Saxena, a tanulmány szerzője kiemelte, hogy a kutatás során alkalmazott minta nagyon kicsi, és a vizsgálat rövid idő alatt került elvégzésre. Azt is hozzátette, hogy a társadalmi-gazdasági tényezők nehezen befolyásolhatóak voltak a kutatás során és a szemüveget nem viselők között több alacsonyabb életszínvonalú vagy alacsonyabb műveltségű páciens is lehetett, akik a szemüvegviseléssel össze nem függő okokból a fertőzésnek nagyobb eséllyel vannak kitéve.
A vizsgálatban résztvevők könnyű és közepes lefolyású megbetegedéssel szorultak kórházi ápolásra, életkori megoszlásuk pedig 10 és 80 közötti. A kutatók megállapították, hogy a páciensek óránként általában maximum 23 alkalommal értek hozzá az arcukhoz és háromszor a szemükhöz.