Külföldön egyre több helyen leszállóágban van a koronavírus-járvány
Míg hazánkban hétvégén ismét felélénkült a covid-pandémia, addig a tengerentúlon jelentősen visszaestek a napi esetszámok.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) egykori vezetője a CBS-nek adott vasárnapi interjúban elmondta, ha a vakcinációs program az eddigi ütemben zajlik, akkor szignifikáns módon csökkenhet a koronavírusos betegek napi növekménye.
Dr. Scott Gottlieb kiemelte, a tragédiák ellenére optimistának kell lenni, a tendenciát pedig sikerként kell értékelni. A szakember hozzátette, ha minden a jelenlegi tempóban marad, akkor tavasz végére, nyár elejére már országos szintű nyitásról lehet beszélni.
A Johns Hopkins Egyetem adatai alapján a pandémia kitörése óta az Egyesült Államokban összesen 28 millió covid-fertőzöttet regisztráltak, közülük 500 ezren haltak bele a súlyos szövődményekbe, az elmúlt hetekben azonban drámai zuhanást mérték mind betegek, mind elhunytak esetében.
Gottlieb kiemelte, a brit, dél-afrikai és brazil covid-mutációk komoly veszélyeket hordoznak magukban, hiszen nemcsak hogy fertőzőképesebbek, de befolyásolhatják az oltási kampány végkimenetelét is, ezért terjedésüket nyomon kell követni.
A vakcinagyártók mindeközben a sorozatosan felbukkanó koronavírustörzsekkel szemben is hatékony megerősítő oltások kifejlesztésén dolgoznak. Biden adminisztrációja szoros kapcsolatban áll a biotechnológiai cégekkel, a legfrissebb statisztikák szerint szombatig mintegy 75 millió adag védőoltást szállítottak ki az oltócentrumokba.
Az FDA ex-elnöke figyelmeztetett, annak ellenére is óvatosnak kell maradni, hogy a koronavírus körforgása alacsony szintekre került, hiszen a mutációk újabb gócpontok kialakulásához vezethetnek.