Nincs bizonyíték arra, hogy a koronavírus élelmiszerekkel terjed
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeletének (FDA) legutóbbi közleménye alapján még mindig nem találtak tudományos bizonyítékot a Sars-CoV-2 vírus élelmiszerekkel való terjedésére.
A hírek azután érkeztek, hogy az Egészségügyi Világszervezet múlt héten vizsgálódásba kezdett Vuhanban, hogy kiderítsék, fagyasztott húsok, illetve azok csomagolásai részben felelősek-e a járvány kitöréséért.
A halpiacot mindezidáig fő vírusvektorként tartották számon, és a WHO sem állt még el a teóriától, miszerint valójában fagyasztott halak, rákok és egyéb tengeri élőlények járulhattak hozzá a covid-fertőzés burjánzásához – adta hírül a Live Science portál.
Bár a WHO még nem mondott konkrétumokat a terjedéssel kapcsolatban, az FDA legújabb jelentésében határozottan álláspontot foglaltak a szakemberek – véleményük szerint ki lehet zárni a csomagolással és élelmiszerrel való fertőzéseket, mivel ezek esélye rendkívül alacsony.
„Fontos kiemelni, hogy a Covid19 egy légúti megbetegedés, ami emberről emberre terjed, nem úgy, mint a romlott élelmiszerekben található vírusok, például a norovírusok vagy a hepatitis A” – írta dr. Janet Woodcock, az FDA vezető biztosa a közleményben.
Woodcock hozzátette, több országból származó adatokat is megvizsgáltak a pandémia kitörése óta, azóta pedig nemzetközi konszenzus született annak kapcsán, hogy a csomagolással és élelmiszerrel közvetlenül történő megfertőződés kockázata szinte nullával egyenlő.
„Több mint 100 millió koronavírusos páciens után konstatálhatjuk, hogy nem találtunk epidemiológiai bizonyítékot arra, hogy húsok, élelmiszerek, vagy azok csomagolásai a Sars-CoV-2 vírus emberi terjedésének fő forrásai lennének” – zárta gondolatait a szakember.