„Jemen nagy lehetőség előtt áll, de ezt a semmivel teheti egyenlővé az éhezés”
A ENSZ Biztonsági Tanácsának legutóbbi ülésén megállapították, fontos lehetőség állt elő a jemeni polgárháború befejezésére az USA révén, ám a pokoli éhínség teljesen elsöpörheti a béke reményeit.
Martin Griffiths, az ENSZ jemeni közvetítője felszólította a Houthi-mozgalmat, hogy hagyjanak fel a jemeni kormány kezében lévő Marib város ellen indított offenzívájukkal, arra tekintettel, hogy „amennyiben erő útján akarnak területet szerezni, az a békefolyamatok reményeit semmisíti meg” – idézte az Al Jazeera. Hozzátette: a jemeni konfliktus az elmúlt hónap során „éles eszkalációs fordulatot” vett.
Joe Biden, az Egyesült Államok frissen hivatalba lépett elnöke bejelentette, a közel-keleti politikájában prioritást élvez a Jemenben évek óta tartó elképzelhetetlen polgárháború felszámolása, és a béke megteremtése. Ennek fényében különleges csapatot állítottak fel, valamint felhagytak Szaúd-Arábia támogatásával a jemeni offenzívák tekintetében.
Griffiths az ENSZ Biztonsági Tanácsának legutóbbi ülésén felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt hetek fejleményei – utalva az USA hozzáállására – lehetőséget teremtenek a béketárgyalásokra, ám a nemzetközi közösségnek cselekednie is kell ennek érdekében. Mark Lowcock, az ENSZ segélyezésért felelős vezetője viszont figyelmeztetett:
Mint mondta, habár az éhínségek viszonylag ritkává váltak az elmúlt időkben, Jemen az elkövetkező hetekben az egyik legsúlyosabb éhínségét tapasztalhatja, ha a nemzetközi közösség nem cselekszik azonnal. Ez azért is súlyos figyelmeztetés, mert az ENSZ szerint jelenleg Jemen küzd a legnagyobb humanitárius katasztrófával, a lakosság 80 százalékának ugyanis azonnali segítségre lenne szüksége.
A jemeni polgárháború 2015-ben vált igazán súlyossá, amikor a Szaúd-Arábia által vezetett koalíció közbeavatkozott a kormány oldalán az iráni támogatással rendelkező Houthi lázadókkal szemben. Az immáron hat éve tartó konfliktusra sokan úgy tekintenek, mint egy Irán és Szaúd-Arábia közötti proxiháborúra, melynek a jemeni lakosok isszák meg a levét.
Griffiths kihangsúlyozta, hogy nemzetközi politikai akaratra lesz szükség, hogy a konfliktusnak végre véget lehessen vetni, míg Lowcock kihangsúlyozta, 4 milliárd dollárra lesz szükség a jemeni humanitárius műveletekhez. Lowcock hozzátette: a 2019-es éhínséget sikerült felszámolni közel ekkora összeggel, és most is szükség lesz a nemzetközi összefogásra.