„A Facebook úgy viselkedik, mint az észak-koreai diktátor”
Mark McGowan, Nyugat-Ausztrália tartomány miniszterelnöke az ország és a Facebook között kirobbant botrány kapcsán úgy fogalmazott, hogy a közösségi média óriás úgy viselkedik, mint az észak-koreai diktátor.
A Facebook és Ausztrália közötti botrány egy precedenst teremtő ausztrál törvénytervezet mentén robbant ki, melynek útján a kormány arra venné rá a közösségi médiaóriásokat (elsősorban a Facebookot), hogy fizessen a helyi sajtóorgánumoknak a felületükön megjelent tartalmaiért.
A Facebook szerint ez a törvénytervezet elfogadhatatlan, és alapvetően nem vesz tudomást arról, hogyan működnek az ilyen szolgáltatások. A csörte végül addig fajult, hogy a Facebook radikális lépést tett, és az összes hírtartalmat blokkolta az ausztrálok számára.
Scott Morrison, Ausztrália miniszterelnöke úgy fogalmazott, hogy a Facebook lépése, miszerint „törölte az ismerősei közül Ausztráliát”, ezzel kulcsfontosságú egészségügyi információk áramlását is megnehezítve, legalább annyira arrogáns lépés volt, mint amennyire csalódást keltő. Morrison elmondása szerint folyamatosan tárgyal a világ többi vezetőivel az esetről.
Az ausztrál miniszterelnök stílusosan egy Facebook-posztban jelezte, hogy nem fognak hanyatt esni egy tech-óriás nyomásgyakorlásáról, ami az új törvényt illeti. Morrison arra szólította fel a Facebookot, hogy viselkedjenek úgy, mint a Google, amely már számos megállapodást kötött több ausztrál hírportállal.
A legerősebb megfogalmazás Mark McGowan, Nyugat-Ausztrália tartomány miniszterelnöke felől érkezett, aki Kim Dzsongunhoz hasonlította a közösségi médiaóriás működését, és az amerikai kormányt kérte, hogy avatkozzon közbe az ügyben:
Elaine Pearson, a Human Rights Watch ausztrál irodájának vezetője elmondta, a Facebook korlátozása azért veszélyes, mert itt már nem csak a hírekről van szó, hanem az alapvető információáramlásról, ugyanis jelenleg az ausztrálok jelenleg kulcsfontosságú kormány- és egészségügyi hírekhez nem jutnak hozzá, amely rendkívül veszélyessé teszi a helyzetet.
William Easton, a Facebook Ausztrália és Új-Zéland vezetője viszont elmondta, az ausztrál kormány lépése arról tesz tanúbizonyságot, hogy nem értik a kapcsolatot „a platform és a kiadók között, akik a hírtartalom megosztására használják a felületet”. Kiemelte: a törvény a valóságot tagadja meg, ezért nehéz szívvel, de végül a hírtartalmak blokkolása mellett kellett dönteniük.
Easton előadta, hogy a Facebook szerinte olyan tartalmak miatt kap büntetést, amit nem is akart a platformjára, csak ezt használják a megosztásra. Mint mondta, még el is akarták indítani a Facebook News nevű projektet Ausztráliában is, melynek révén növelték volna a helyi médiába való befektetéseiket, ám így már nem tudják, mert nem megfelelő a jogszabályi környezet.