Megvan a lehetséges magyarázat a hosszan tartó COVID-tünetekre
Ahogy érkeznek az újabb és újabb tanulmányok a COVID-fertőzés lefolyásáról, minden esetben az ember elé tárul, hogy teljes pályás letámadást indít a szervezet ellen a fertőzés.
Egy friss tanulmány szerint például egyes esetben üszkösödéshez vezet a koronavírus – írja a Metro. A kutatók szerint ez, és a hosszantartó, valamint „bizarr” tünetek a súlyosabb koronavírus-fertőzöttek esetében annak köszönhető, hogy a vírus miatt az immunrendszer lényegében saját magát támadja meg.
Mint ismeretes, a koronavírus-fertőzésnek három jellemző tünete van: szárazköhögés, magas láz, valamint a szaglás és ízlelés elvesztése. Meglehetősen gyakorinak számít a végtagfájdalom is, esetenként hányás és hasmenés is előfordul.
Mivel a SARS-CoV-2 vírus továbbra is újnak számít, az orvosok még mindig számos kérdésre választ keresnek, többek között arra, hogy mitől van egyes fertőzötteknek akár hónapokig is tünete, például a krónikus fáradtság vagy a gyakori tünetek.
Az amerikai Northwestern Egyetem kutatói azonban radiológiai vizsgálatokkal megtalálhatták a tettest, ami nem más, mint a saját immunrendszerünk. Dr. Swati Deshmukh, a tanulmány szerzője elmondta:
A kutatók számos, hosszantartó koronavírus-tünetekkel küzdő beteget megvizsgáltak MRI, CT és ultrahang segítségével, melyek alapján a kutatóknak sikerült beazonosítani a baj lehetséges forrását. Dr. Deshmukh ezt ki is fejtette:
A vizsgálatok során nem éppen szerencsés dolgokra bukkantak a kutatók: gyulladásra, idegkárosodásra, vérrögökre és üszkösödésre is. Ezekben egy a közös, hogy a vírusra adott túlzott immunreakció idézte elő.
Mint Dr. Deshmukh is elmondta, néhány esetben komoly kihívást okoztak az orvosoknak ezek az anomáliák, mivel fogalmuk sem volt, hol keressék a probléma forrását. Hozzátette: radiológiai vizsgálatok, mint az MRI és a CT, sokat segíthetnek a mozgásszervi rendellenességek beazonosításában: