A koronavírus-járvány morális kérdései, 1. rész: ki éljen és ki haljon?
A védőfelszerelések és életmentő készülékek, valamint a betegágyak hiánya arra kényszerítik a kórházban dolgozó szakembereket, hogy tragikus döntéseket hozzanak a koronavírus-járvány közepette arról, kit kezeljenek és kit hagyjanak saját sorsára.
Furcsa módon némák a COVID-19 betegekkel teli kórházi szobák az olaszországi Lodiban. Bár a klinika folyosóin zajlik az élet és az ápolói stáb szüntelenül mozgolódik, a páciensek alig hallatnak magukról. Ezt Stefano Di Bartolomeo mondta, aki egy tapasztalt orvosnak számít, a pandémia okozta helyzet azonban még őt is meglepte.
„Mindenkinek van egy kis zsákja, amelyben a személyes holmijait tartják, ez pedig sokszor lelóg a kézikocsikról”, mondta Di Bartolomeo, aki egyébként aneszteziológusként dolgozik a lodi kórházban. Senki sem látogathatja meg a betegeket, ezért a telefon az egyetlen lehetséges módja a kommunikációnak. A kritikus állapotban lévő páciensek közül sokan fel sem fogják, mennyire súlyosak a tüneteik. Még akkor sem panaszkodnak, amikor már csak nehezen tudják venni a levegőt.
A legszokatlanabb az, amikor felszabadul egy ágy az intenzív osztályon, ugyanis nem tehetik át egyből a kritikus betegeket, hanem el kell dönteniük, kit válasszanak ki a lélegeztetőgépes kezelésekhez.
Di Bartolomeónak van jártassága az epidemiológiában is, ő maga Lodi városának kórházában március közepén kezdett. Sokkoló volt számára, amit mindjárt március 13-án tapasztalt – a koronavírusos betegek száma akkorra elérte az 1 100-at.
„A kórház megpróbál úrrá lenni a helyzeten, egyúttal azonban teljesen túlterheltté válik”, mondta kissé letört hangon.
Di Bartolomeo jelenleg azon a részlegen dolgozik, ahol a pácienseket légzőmaszkokra kötik és várják az intenzív osztályra való áthelyezésüket. Az intenzíven aztán altatás mellett intubálhatják őket és lélegeztetőgépek segítségével szolgáltathatják a tüdejük számára a nélkülözhetetlen oxigént.
Miközben a regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma a világon átlépi a hárommilliót, a COVID-19 járvány az egészségügyi intézeteket a túlterheltség szélére sodorta. Április 28-ig összesen 212 ezer ember vesztette életét a kialakult komplikációk következtében. A világ 210 országában a kórházak non-stop fogadják a betegeket ugyanazokkal a szörnyű tünetekkel.
Sok helyen a létfontos eszközök, úgymint a lélegeztetőgépek, a védőfelszerelések, de még a szakmai stáb is hiánycikkekké váltak. Az orvosok arra kényszerültek, hogy kiválasszák, kik kapjanak életmentő kezeléseket.
De hogyan lehet egy emberi életet a másik fölé helyezni anélkül, hogy morális csorbát szenvedjen az ezt eszközölő orvos vagy ápoló? Az egészségügyben dolgozó szakemberek próbáltak kialakítani egy normatívát, amely valamiféle logikát tett a dolgok mögé, azonban ezt többen is nagyon erősen kritizálták az embertelensége miatt.
Március 23-án a New England Journal of Medicine (NEJM) tudományos lap hasábjain egy etikai útmutatót publikáltak, amelyben kiemelték a pandémiával kapcsolatos eljárásokat. Az ajánlásban az olvasható, hogy az emberek kezelésénél az érkezési sorrendet nem szabad figyelembe venni, helyette a súlyos tüneteket mutató fiatalabb betegeket kell előnyben részesíteni az idősekkel szemben.
Az olasz orvosok eszerint a „kódex” szerint járnak el – az kapja meg a leggyorsabb kezelést, akiről tudni vélik, jobb kilátásai lehetnek a gyógyulás szempontjából. Az egyik, március 6-án keltezett útmutató szerint az egészségügyi dolgozók háborús körülmények között végzik a munkájukat és szükséges lehet bevezetni életkori korlátozásokat az intenzív osztályra való átszállítási jogosultsággal kapcsolatban.
„A legfontosabb tényező a lehető legtöbb megmenthető élet és a túlélők életkilátásainak maximalizálása”, mondta Ezekiel Emanuel, a Pennsylvaniai Egyetem Orvosetikai Tanszékének igazgatója, aki egyben a publikáció társszerzője is.
A szakemberek érvelései amellett szólnak, hogy az egészségesebb embereknek sokkal nagyobb esélyük van a túlélésre, ezáltal pedig a várható élettartamuk is magasabb.
Bár elméletben ez fantasztikusan hangzik, gyakorlatban többen is kifogásolják az értelmét. Például a lélegeztetőgépre kötött fiatal és idős személynek is ugyanannyi az esélye az elhalálozásra kezelés nélkül. Ebben az esetben nem igaz a tanulmányban szereplő állítás, mivel a fiatalabb egyén ugyanúgy életét vesztené függetlenül a korától.
A NEJM lapban nyomatékosítják, hogy az egészségügyben dolgozó orvosokat és nővéreket előnyben kell részesíteni még a páciensekkel szemben is. A frontvonalakban tevékenykedő szakemberek számára elengedhetetlen a védőfelszerelések biztosítása, valamint a megfelelő kezelések azonnali alkalmazása fertőzésgyanú esetén, mivel az orvosok és nővérek pótlása ezekben az időkben rendkívül nehéz feladat.
Közben a német orvosok érdekes módját választották a nemtetszésük kifejezéséhez: