Addig nem oldanak a zárlaton Nagy-Britanniában, amíg nem esik ezer alá a covid-fertőzöttek száma
A legújabb jelentések szerint egészen addig maradnak a szigorú korlátozások és lezárások, ameddig nem javul szignifikánsan a járványhelyzet az Egyesült Királyság területén.
A covid-fertőzöttek napi növekménye augusztus óta nem volt ezer alatt, Boris Johnson miniszterelnök nemrég mégis ezt a kvótát jelölte meg a lehetséges enyhítésekkel kapcsolatban.
A kormányfő szerint az iskolák nyithatnak ki első körben március 8-án, további időpontokról azonban nem érkeztek még információk, bár az egyik kormányközeli bennfentes elmondása alapján az Egyesült Királyságban még hosszú ideig érvényben maradhat az országos zárlat.
Dominic Raab külügyminiszter szerint az esetszámokon kívül a koronavírus R-mutatója, valamint a vakcinák beadási sebessége egyaránt meghatározó tényezők, ezért a nyitás csak akkor várható, ha kivétel nélkül javulnak ezek az értékek.
Raab hozzátette, a védőoltások egyértelműen megtették a hatásukat, az elmúlt hét nap adataiból tökéletesen látszik, hogy csökkent a kórházba szállított koronavírus-páciensek száma, mint ahogyan az áldozatoké is, ezért úgy gondolja, jó irányba haladnak.
Ezzel szemben a Telegraph hírportálnak adott nyilatkozatában a bennfentes forrás azt mondta, a zárlat feloldása, vagyis a háztartások újbóli keveredésének engedélyezése, valamint a kocsmák és bárok újranyitása akkor következhet csak be, ha ezernél kevesebb covid-beteget regisztrálnak naponta.
A vakcinációval párhuzamosan a tesztelési kapacitást is növelték, így kérdéses, valójában miként alakulhat a helyzet Nagy-Britanniában. A szigetországban mindezidáig 15,6 millió állampolgár kapta meg a koronavírus elleni vakcinát, ha minden az előzetes tervek alapján zajlik tovább, augusztus-szeptember környékére a teljes lakosságot átolthatják.