Végzettség sem kell a 700 ezer forintos fizetéssel járó osztrák álommunkához
Az idei síszezont már semmi sem fenyegeti, azonban Ausztriában is súlyos munkaerőhiány van, amit főként külföldi vendégmunkásokkal szeretnének pótolni a helyi éttermek, alpesi hütték és szállodák.
A Pénzcentrum megkeresett több külföldön élő magyart is, mondják el véleményüket arról, milyen kint dolgozni Ausztriában, illetve mire számíthatnak azon honfitársaik, akik szintén nyugati szomszédunknál kívánnak szerencsét próbálni.
Ausztriában 2020-ban már minden 98. lakos magyar volt, ami annak a következménye, akiknek egy része csak a téli szezonra ment ki „hüttézni”, vagyis a síelőke számára létesített vendéglátóhelyeken dolgozni.
„Ausztriában nehéz olyan vendéglátóhelyet, hotelt, panziót találni, ahol legalább egy-két magyar ne dolgozna. A többi nemzet is számottevő részt tesz ki az Ausztriában munkát vállalok körében. Főleg szlovákok, szerbek, horvátok, csehek, de néha görögökbe is belefut az ember” – mondta az egyik kint dolgozó magyar férfi, András a hírportálnak.
A férfi kiemelte, külföldön sincs kolbászból a kerítés, mindenkinek keményen meg kell dolgozni a napi betevőért, és bár a bérek jóval magasabbak, senki sem tűri el a lazsálást és a tétlenkedést.
„A jelenlegi munkahelyem talán azért jobb, mint egy hotel, mert itt a munkaidő 9-17-ig tart, utána szabadidő, míg a legtöbb hotelban osztott munkarend van, tehát reggeliztetés 7-11-ig utána szabadidő és mondjuk 17-től 21-ig vagy 22-ig ismét meló, és így telik a hét. Ezért a jelenlegi munkahely jobban tetszik. Arról nem is beszélve, hogy barátnőmmel együtt vagyunk kint, így nyilván kicsit egyszerűbb az élet, nem kell egész szezon alatt Skypeolni vagy Messengeren beszélni” – tette hozzá.
A koronavírus-járvány természetesen az osztrák vendéglátóiparra is kihatott, egyre több külföldi vendégmunkás tért haza, és feláldozták az alacsonyabb fizetés oltárán azt, hogy végre együtt lehettek családjaikkal. Ez okozott egy nagyobb kilengést az elérhető munkaerő kapcsán, amit a kormány és a tulajdonosok is kompenzálni szeretnének, bár nem lesz annyira könnyű dolguk, mint korábban.
„A kezdő fizetés 1250 Euro (mosogató, kisegítő), ha jól dolgozik az ember, akkor van emelés a próbaidő után Egy pincér kb. 1500-1900 euróig kap, attól függ, milyen kvalitásokkal rendelkezik! Nem, nincs kolbászból a kerítés, dolgozni, dolgozni és dolgozni kell érte. Nálunk jelenleg megvan a létszám, de nagyon sok helyen emberhiány van, a koronavírus után sokan nem mentek vissza dolgozni a vendéglátásba, ha otthon találtak munkát, ami kevesebb fizetéssel jár, de legalább közel van a családhoz” – mondta egy másik kint dolgozó férfi.