60 fölötti önkéntesek segítségével vizsgálnák a covid maradványtüneteit
A Természettudományi Kutatóközpont Kognitív Pszichológiai Kutatócsoportja a legveszélyeztetettebb korosztályt vizsgálná.
Az már régóta ismert, hogy a koronavírus sokaknál hosszú távú tüneteket is okoz, ilyen többek között a krónikus fáradtság, a szédülés, vagy éppen az alvászavarok és a koncentrációs képességek károsodása.
A „hosszú-covid”, vagy „poszt-covid” az enyhébb fertőzésen átesettek 30%-ánál, a kórházba kerülő betegek 80%-ánál fordul elő. Azon eseteket tekintik ilyennek, melyeknél a betegség után még 3 hónappal is tapasztalhatóak a tünetek.
A Természettudományi Kutatóközpont Kognitív Pszichológiai Kutatócsoportja a 60-75 közötti önkéntes jelentkezők maradványtüneteit kívánja vizsgálni, ezen belül is leginkább a figyelmi, emlékezeti folyamatokat – írja a HVG.
Azok jelentkezését várják, akik az elmúlt 6 hónapban estek át a koronavíruson és hosszú távú tüneteket is tapaztaltak. Vizsgálatuk során többek között kognitív állapotfelmérést, otthoni tréninget és állapot utánkövetést is végeznek.
A kutatás rendkívül fontos, hiszen a poszt-covid hosszú időre megváltoztathatja az életminőséget, a különálló tüneteket pedig nehéz úgy kezelni, ha nem tudják a pontos kórelőzményt – ami jelen esetben a koronavírus.