Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
362,81 Ft
Euró
393,36 Ft
Font
464,93 Ft
Bitcoin
57,717 $

51 200 éves indonéziai barlangfestmény lett a világ legrégebbi ismert alkotása

Indonéziában felfedezték a világ legrégebbi barlangfestményét, amely a tudósok szerint legalább 51 200 éves.

...svg content...Fotó: Unsplash/Hugo Matilla
Ázsia

Takács Petra

Szerkesztő

A Maros-Pangkep barlangrendszerben Kelevi közelében talált alkotás egy vörös színű vaddisznót ábrázol, amelyet három emberi alak vesz körül. A felfedezés jelentőségét Adam Brumme régész emelte ki, aki szerint ez a rajz egyértelműen egy történetet mesél el, és ezáltal a legkorábbi bizonyítéka a narratív ábrázolásnak.

A festmény korának meghatározásához a kutatók egy új, lézeres módszert alkalmaztak, amely a kőzet felületén felhalmozódott fémrétegeket vizsgálja. Maxime Aubert, a Griffith Egyetem régésze szerint ez a technika pontosabb, gyorsabb és költséghatékonyabb, mint a korábbi módszerek. Soron kívül Látványosan apad a Balaton vízszintje

Az új datálási eljárás segítségével a tudósok felülvizsgálták egy korábban felfedezett, 2019-ben 44 ezer évesre becsült festmény korát is. Az újabb vizsgálatok szerint ez a mű valójában legalább 48 ezer éves, vagyis jelentős eltérés mutatkozott a korábbi mérésekhez képest.

A felfedezés arra utal, hogy újra kell gondolnunk a Homo sapiens intellektuális fejlődéséről alkotott elképzeléseinket. Aubert szerint ugyanis elképzelhető, hogy a festményt azok a korai emberek készítették, akik körülbelül 65 ezer évvel ezelőtt Délkelet-Ázsián keresztül vándoroltak Ausztrália felé.

Csatlakozz a Liner.hu szerkesztői csapatához!

A kutatók szerint jövőben még régebbi alkotások felfedezésére is sor kerülhet, ugyanakkor rámutatnak arra is, hogy hatalmas időbeli szakadék tátong a dél-afrikai, 100 ezer évesre becsült egyszerű vonalrajzok és az indonéziai narratív barlangfestmények kora között, ami további kutatásokra ösztönzi a tudósokat.