50 éve költenek egy fészekben a gólyák a nógrádi Mihálygergén
A feljegyzések szerint a gólyafészek még 1973-ban épült, azóta költenek benne a gólyák.
Nem mindennapi történetről számolt be a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: van egy gólyafészek a Nógrád vármegyei Mihálygergén, mely a feljegyzések szerint 50 évvel ezelőtt, 1973-ban épült, s 1974 óta költenek benne fehér gólyák. Azt írják, noha ez önmagában nem oly különleges, hiszen több helyen léteznek 50, vagy akár 70 éve ismert gólyafészkek, ez a fészek mégis egyedi.
Nevezetesen, ami ezt a gólyafészket érdekessé teszi az az, hogy 1974 óta a faluban lakók minden évben rögzítették a fészekben történteket, ezek az adatok pedig az egyesülethez is eljutottak, így minden fontos esemény meg is található adatbázisukban. Az MME adatai szerint 1974-1999 között Gordos János, majd 2000-től Rácz István helyi lakos rögzítette a főbb eseményeket.
Most pedig íme minden, amit tudni lehet a fészekről:
- ez Mihálygerge egyetlen gólyafészke, a Rákóczi út 33. szám alatt, a Béke út sarkán, az Általános Iskolával szemben;
- egy beton oszlopon, abból is a legstabilabban álló ún. „A” típusú oszlopon van, s két irányban szabad légvezeték, két irányban pedig szigetelt kábeles leágazások vannak;
- ahogy sok hazai gólyafészeknél, sajnos itt is vannak a közelben veszélyes oszlopok (trafó és felső állású szigetelők).
Összesen 50 év költési adata és 165 napi megfigyelési adata (a gólyák megérkezése, párzás, fiókák kikelése és kirepülése) áll az egyesület rendelkezésére, mely adatokból például látható hogyan változott 50 év alatt az első gólyák megérkezésének dátuma, vagy az egyes években kirepült fiatalok száma. 95 fióka repült ki 50 év alatt, ami átlagosan 1,9. Megjegyezték, nem volt minden évben sikeres a költés: 36 évben repültek ki fiókák a fészekből, ha csak ezeket az éveket vizsgáljuk, akkor a kirepülő fiókák száma átlagosan 2,6 volt.