47 milliós bírságot kapott az OTP és az MBH Bank, az MNB komoly hiányosságokat tárt fel
Az OTP Bank nem megfelelően végezte el az előírt szűréseket, az MBH Bank belső szabályzatai pedig a mai napig hiányosak.
Az OTP Bankra és az MBH Bankra összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki a Magyar Nemzeti Bank, miután a hitelintézetek nem tettek maradéktalanul eleget a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás megelőzésére vonatkozó, korábbi felügyeleti határozatok előírásainak.
Az MNB a 2023 és 2024 során kiadott határozatok végrehajtását vizsgálva állapította meg, hogy az érintett bankok számos területen nem teljesítették megfelelően a pénzmosás elleni előírásokat. Az OTP Bank többek között nem végezte el hiánytalanul az előírt visszamenőleges szűréseket bizonyos ügyfélköröknél, például székhelyszolgáltatóknál regisztrált ügyfelek és tartózkodási engedéllyel nem rendelkező külföldi személyek esetében.
Az elektronikus pénzkibocsátás terén sem minden esetben alkalmazott megfelelő szűrő- és monitorrendszereket, ami a kockázatok pontos kezelését is nehezítette. További hiányosságokat találtak az OTP Bank ügyfél-átvilágítási eljárásaiban: nem vizsgálták megfelelően a tízmillió forint feletti készpénzbefizetések forrását, és nem dolgozták ki hatékonyan a tényleges tulajdonosok adatainak ellenőrzését célzó mechanizmusokat.
A bank belső ellenőrzési rendszere sem felelt meg maradéktalanul az előírásoknak, mivel nem hajtotta végre a szükséges vizsgálatokat az eseti ügyfelekkel kapcsolatos kockázatok kezelésére.
Az MBH Bank esetében az MNB azt kifogásolta, hogy a belső szabályzatok nem tartalmazták a bizalmi vagyonkezelők alszámláira vonatkozó riasztások speciális feldolgozási szabályait, s nem biztosították az egységes kockázati elbírálást. Emellett a riasztások feldolgozásához szükséges személyzet létszáma sem felelt meg a jogszabályi követelményeknek, és még a pénzeszközök forrásának ellenőrzésére vonatkozó gyakorlat sem volt megfelelő.
Az OTP Bank 28,125 millió, az MBH Bank pedig 15 millió forintos bírságot kapott, s mindkét hitelintézetet kötelezték a hiányosságok mielőbbi kijavítására. Az MNB hangsúlyozta, hogy bár a feltárt problémák orvoslása elengedhetetlen, azok nem veszélyeztetik a bankok biztonságos működését.