Mindez tisztáz néhány dolgot a katasztrófa utolsó órájából, például azt: a kettes kazánház mérnökei valóban az utolsó pillanatig lapátolták a szenet, hogy tovább termeljék az áramot és a mentés a fedélzeten a lehető legjobb fényviszonyok között történjen.
Víz alatti robotoknak köszönhetően elkészült egy új, 3D-s modell a Titanicról, amin eddig soha nem látott részletek is megjelennek, beigazolva szemtanúk visszaemlékezéseit – derül ki az erről szóló beszámolóból. Mint írják, a hajóroncsot az Atlantic Productions és a Magellán szkennelte be, a több százezer állóképet és 4K-s felvételeket két éven át elemezték. Az eredményeikről egy BAFTA-díjas dokumentumfilm is készült, amit a National Geographic április 12-én mutat be a csatorna közleménye alapján.
A több százezer képet összevetették a hajó eredeti tervrajzaival, és így számítógépesen összerakták a Titanic digitális ikertestvérét. Bár fényképek már eddigi is készültek a roncsról, a technológia lehetővé tette, hogy digitálisan az egész hajót meg lehessen vizsgálni – emelik ki. A felvételeken látszik, hogy a kettészakadt hajó orra úgy ül a tengerfenéken, mintha csak folytatná az útját, míg a farrész egy rozsdás fémkupaccá omlott össze. Az egyes részleteket most közelebbről is meg lehet vizsgálni, és több szemtanú visszaemlékezését is sikerült megerősíteni.
Néhány betört kajütablak arra utal, hogy a jéghegy valóban betörte azokat, és többen is mondták, hogy jég hullott az kabinokban – részletezik. Emellett az is látszik, hogy a kettes kazánház mérnökei valóban az utolsó pillanatig lapátolták a szenet, hogy tovább termeljék az áramot és a mentés a fedélzeten a lehető legjobb fényviszonyok között történjen. Erre utal egy nyitott állásban lévő gőzszelep és a konkáv falú kazánok. A Telex a BBC-re hivatkozva megjegyzi: a kazánház mérnökei mind odavesztek a süllyedés során.
See the Titanic in virtual reality on the bottom of the seafloor, brought to you by NatGeo, Atlantic Productions and my friend P. Stephenson. The view is better than actually going there, trust me. https://t.co/cs8j711BCl pic.twitter.com/HqO2rfLJzI
— Victor Vescovo (@VictorVescovo) April 9, 2025
A hajót azért nevezték elsüllyeszthetetlennek, mert elvileg ha négy rekeszét el is öntötte volna a víz, még a felszínen tudott volna maradni. Számítógépes modellek alapján azonban hat rekesz sérült meg, amikbe így nagyjából A4-es papírlap méretű lyukakon ömlött be a víz, ami a hajó elsüllyedéséhez vezetett. Ez azonban nem látszik a felvételeken, mert a kilyukadt részeket üledék fedi – magyarázzák.
NE HAGYD KI
Két éve korábban nem látott felvételeket hoztak nyilvánosságra 1986-ból, amikor is megkezdték a tragikus és legendás Titanic roncsának feltárását. A felvételeket egy Alvin névre keresztelt háromszemélyes mini-tengeralattjáró segítségével készítették, mely ehhez hasonló kutatási célokat szolgál. 1986-ban forogtak először a kamerák, és egyúttal ez volt az első alkalom, amikor ember láthatta az 1912-ben elsüllyedt Titanicot.