341-re emelkedett a dél-afrikai áradások halálos áldozatainak száma
A „példátlan“ áradások egyre nagyobb károkat okoznak, a mentőhelikopterek folyamatosan keresik a túlélőket.
A héten lezúduló esőzések elmosták a hidakat és az utakat Dél-Afrikában, a mentők igyekeznek ellátmányokat szállítani a városokba, azonban az infrastruktúra pusztulás megnehezíti a dolgokat.
Több mint 40 ezer ember érintett, és már 341 ember haláláról számoltak be, azonban ez a szám emelkedhet, folyamatosan keresik a túlélőket, a légi támogatást nemcsak a hadsereg és a rendőrség, hanem önkéntesek, magánvállalkozók és iskolák is biztosítják.
A régiót katasztrófa sújtotta területté nyilvánították, ezáltal segélyezési csomagokat szabadítottak fel. A hatóságok közölték, hogy 17 menedékhelyet hoztak létre, ahol több mint 2100 evakuált embert tudnak elhegyezni.
Több városban megszűnt a víz-és áramellátás, rengeteg otthon lakhatatlanná vált, mituán az időjárási szakértők szerint egyes területeken 48 óra alatt több mint 45 centiméter csapadék hullott, máshol 101 centiméternyi is előfordult – írja az Al Jazeera.
Afrika délkeleti partvidéke a tengerről érkező időjárási rendszerek frontvonalában van, amelyek a tudósok szerint a globális felmelegedés miatt egyre súlyosbodnak. Arra számítanak, hogy a helyzet az elkövetkező évtizedekben még sokkal rosszabb lesz.
A környéken 2020-ban éghajlatvédelmi tervet tettek közzé, amely felvázolja az energia környezetbarátabbá tételére, az árvízveszély csökkentésére, a hulladékgazdálkodás javítására és a vízzel való takarékosságra irányuló stratégiákat, azzal a céllal, hogy 2050-re szén-dioxid-semlegessé váljon.
Bár az éghajlatvédelmi aktivisták elismerték, hogy a terv progresszív, szerintük azonban kevés bizonyíték van arra, hogy azt végre is hajtják. Az éghajlati szakértők szerint azonban a jobb vízelvezetéstől a gondosabb várostervezésig terjedő intézkedések kulcsfontosságúak lesznek az e heti áradásokhoz hasonló szélsőséges időjárási jelenségek során bekövetkező veszteségek korlátozásában.