Egy 2700 éves luxusvécét találtak egy egykori jeruzsálemi királyi kastély régészeti ásatásai során.
Az i. e. 7. század végéről származó, privát vécéfülke a Dávid városára és a Templom-hegyre néző épület maradványai között került elő – derül ki az Izraeli Régiségügyi Hatóság (IAA) szerdán közzétett sajtóközleményéből. A királyi birtok az IAA szerint a Júda királyai korszak végén működött, mielőtt Izraelt eltiporták az asszírok. A kőből faragott fürdőszoba egy téglalap alakú fülke, faragott vécével, amely egy mély tartály felett állt.
„A mészkőből készült vécé kényelmes ülőalkalmatosságnak készült, közepén egy lyukkal”
– írta az IAA.
Yaakov Billig, az IAA ásatásának vezetője elmondta, hogy a privát WC-kabinok nagyon ritkák voltak az ókorban, és csak néhányat találtak belőlük.
„Valójában csak a gazdagok engedhették meg maguknak a vécéket. Ezer évvel később a Misna és a Talmud különböző kritériumokat vetett fel, amelyek meghatározták a gazdag embert, és egy rabbi azt mondta, hogy az számít gazdagnak, „akinek az asztala mellett van a vécéje”
– tette hozzá.
Az IAA szerint a vécé alatti tartályban nagy mennyiségű kerámiát és állati csontokat találtak, amelyeket a földfeltöltéssel együtt gyűjtöttek össze. Ezen anyagok tanulmányozása hozzájárulhat a korabeli életmód és étrend, valamint az ókori betegségek megértéséhez – közölte az ügynökség.
A tágabb ásatási területen a régészek a korszakra jellemző stílusú kőzeteket és kis oszlopokat fedeztek fel, amelyeket ablakok korlátjaként használtak. A csapat bizonyítékot talált arra is, hogy a vécé közelében kert volt, díszfákkal, gyümölcsfákkal és vízinövényekkel, ami a közlemény szerint tovább erősíti azt a benyomást, hogy a helyszínen egy kiterjedt palota állt – írja a CNN.