Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

27 milliárd dollár bevételkiesésre számíthat az olajárak bezuhanása miatt Szaúd-Arábia

A szaúdi koronaherceg, Mohammad bin Salman szerint a koronavírus-járvány következtében óriási pénzösszegektől eshet el a közel-keleti királyság.

...svg content...Északi-tenger, 2020. január 7. A Johan Sverdrup olajmező fúrótornya az Északi-tengeren 2020. január 7-én. A norvégiai Stavangertől mintegy 140 kilométerre, nyugatra levő telepet 2019 végén szándékozták üzembe helyezni, a kitermelés azonban még nem kezdődött el. A norvég kontinentális self harmadik legnagyobb olajmezején létesített fúrótornyot Johan Sverdrup liberális politikusról, Norvégia első miniszterelnökéről nevezték el, akit 1884-től hat évig vezette a skandináv államot. A 2010-ben felfedezett olajmező becslések szerint 300-480 millió köbméter nyersolajat rejt. Az olajkészlet a 110-120 méter mély tengerfenék alatt, mintegy 1,9 kilométeres mélységben található a földkéregben. MTI/EPA/NTB SCANPIX/Carina Johansen
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A szaúdi koronaherceg, Mohammad bin Salman szerint a koronavírus-járvány következtében óriási pénzösszegektől eshet el a közel-keleti királyság.

A Szaúdi Hírügynökséghez eljuttatott közleményben a koronaherceg az alábbiakat írta: Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

„A 2020-as költségvetési előrejelzéseink alapján az állami bevételek nagyjából 833 milliárd riálra rúghatnak, miközben ebből 513 milliárd kizárólag az olajtermelésből származik. Az olajárak idei bezuhanása miatt ez az összeg csupán 410 milliárd riál lehet.”

A Sputnik News értesülései szerint ez a pénz nem lesz elég ahhoz, hogy fedezzék a kormány alkalmazottjainak a bérét, ami az éves költségvetési kasszából mintegy 504 milliárd riált vesz ki, ezért a nem kőolajból származó bevételeket 360 milliárd riálra kellett emelniük:

„Meg tudtuk tartani az állampolgáraink fizetését a bónuszokkal együtt is – mindezt úgy tettük, hogy 137 milliárd riállal tőkeráfordítást indítványoztunk, továbbá 188 milliárd riállal fedeztük az egészségügyi kiadásainkat, amelyek a pandémia közben keletkeztek.”

A koronaherceg kiemelte a bevételforrások elkülönítésének fontosságát, amit az állami befektetési alap jóvoltából ki tudtak egyensúlyozni, ezáltal a turizmus, a sport, a különböző iparágak, a mezőgazdaság, a tömegközlekedés, de még az űrtechnológia és a bányászat is megfelelő módon működhet tovább.

Az OPEC és a nem OPEC-tag termelők jelenleg napi 7,7 millió hordó kőolajat állítanak elő, közös céljuk pedig az lesz, hogy 2021-től kezdődően ismét stabilizálják a piacot.