Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

20 ezer ember tűnt el az építőiparból Magyarországon

20 ezer ember tűnt el az építőiparból Magyarországon

20 ezer ember tűnt el az építőiparból Magyarországon
Fotó: Pexels / Illusztráció

Az építőipari szektor komoly kihívásokkal néz szembe, miközben a termelés és a foglalkoztatottság is csökkenő tendenciát mutat.

A korábban a gazdaság egyik húzóágazatának számító építőipar jelentős visszaesést tapasztalt az elmúlt időszakban. Az Építési Vállalkozók Szakszövetségének elnöke szerint mintegy 20 ezer munkavállalót bocsátottak el a szektorból az előző évhez képest, hangzott el az RTL Híradóban.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján az ágazat teljesítménye egy hónap leforgása alatt közel hat és fél százalékkal csökkent. A visszaesés több tényezőre vezethető vissza, köztük a megrendelések számának zuhanására, ami mind a lakossági, mind a kormányzati beruházások visszafogásának következménye.

Az építőiparhoz kapcsolódó kereskedelmi vállalatok is érzik a visszaesés hatásait. Egy ilyen cég forgalma 20 százalékkal csökkent, annak ellenére, hogy a kormány otthonfelújítási programja jelentős támogatásokat és kedvező hiteleket ígért. Az Újház Zrt. igazgatósági elnöke, Juhász Attila elmondta: „Kivárást tapasztalunk a felújítási termékkörök esetében, például szigetelőanyagoknál azt látjuk, hogy csökkent a kereslet az idei évben az előző évhez képest.”

A szektor nehézségeit jól mutatja, hogy az építőipari termelés éves összehasonlításban 1,4 százalékkal, havi alapon pedig 6,4 százalékkal csökkent 2024 júniusában. A visszaeséshez hozzájárultak a magas, hat százalék feletti kamatú lakáshitelek is.

Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének vezetője rámutatott a problémák összetettségére: „Az állam 2023-2024-re tervezett munkáinak jelentős részét elhalasztotta, különösen igaz ez az épületépítésekre, mint kórház, óvoda, bölcsőde és közintézmények. A lakosság pedig kivár mindaddig, amíg öt százalék vagy az alá nem csökken a forintalapú hitelek kamata.”

A szerződéskötések száma is drasztikusan, mintegy harmadával csökkent az építési munkák terén, ennek következtében a szektor munkaerőigénye is jelentősen visszaesett. Koji László hozzátette: „385 ezer embert foglalkoztattunk a múlt év utolsó hónapjaiban tartósan, ehhez képest a hat hónaptól tovább foglalkoztatottak létszáma körülbelül 20 ezer fővel kevesebb.”