193 millió éves dinoszaurusztojásokat találtak Argentínában
Szenzációs felfedezést tettek paleontológusok Argentínában.
„Egyedülállónak“ nevezték a Mussaurus patagonicus néven ismert korai dinoszauruszfajhoz tartozó, csirke méretű tojások felfedezését Argentínában.
Több mint 100 dinoszaurusztojást ástak ki 193 millió évvel ezelőtti embriókkal a belsejükben Patagónia déli részén, amely kapcsán azt is bizonyították, hogy a dinoszauruszok csordákban mozogtak – írja a Reuters.
A lelőhelyen mintegy 80 fiatal és felnőtt dinoszaurusz megkövesedett csontjait is megtalálták, és a felvételek azt mutatják, hogy ezek egyazon fajhoz – egy Mussaurus patagonicus nevű hosszú nyakú növényevőhöz – tartoztak.
Scientists use ESRF high-energy X-rays to penetrate in the #dinosaur eggs without destroying it and get a full view inside it, discovering embryos of Mussaurus Patagonicus pic.twitter.com/Ywnlz4xk2h
— Hans Solo (@thandojo) October 23, 2021
A növényevő a becslések szerint elérte a 6 méteres hosszúságot és több mint egy tonnát nyomott, és a korai jura korban élt.
Az „egyedülállónak“ nevezett lelet az első bizonyíték a dinoszauruszok csordatartására.
Ezt a leletet megelőzően a kutatók úgy vélték, hogy a csordaviselkedés kizárólag a késő jura és a korai kréta korszakban létező dinoszauruszokhoz köthető.
Do you want to get up, close and personal with a fossilised Mussaurus Patagonicus egg? Check out the video made by @vinfernand @poldiego with the data from their non-destructive experiment at the ESRF. pic.twitter.com/BdlzMnFBNS
— European Synchrotron (@esrfsynchrotron) October 21, 2021