1.7 milliárd dolláros piramisjáték omlott össze, 17 ezer befektető károsodott
Csütörtökön hivatalosan is megvádolta az amerikai Tőzsdefelügyelet (SEC) a GPB Capital Holdings nevű befektetői tanácsadócéget azzal, hogy egy 1.7 milliárd dollárt összegyűjtő piramisjátékot üzemeltettek, mely 17 000 befektetőt károsított meg.
Az indított perben magán a cégen felül még három vezető beosztású tisztségviselőt is megvádoltak: David Gentile-t, a cég tulajdonosát és vezérigazgatóját; Jeffry Schneidert, a GPB magánbefektetői ügynökségének, az Ascendant Capitalnak a tulajdonosát; és Jeffrey Lash-t, GPB korábbi menedzsmenti tagját.
A három férfit azzal vádolják, hogy a befektetők által befizetett összegeket havonta szétosztották a befektetők között az eredeti ígéret helyett, hogy ezt az összeget ügyfelek befektetéseibe teszik. Ezt azzal a hazugsággal érték el, hogy havi 8%-os disztribúciót ígértek ügyfeleiknek a portfóliójuk által termelt profitból.
A valóság azonban az volt, hogy a vállalat vezetői pontosan tudták, hogy nincs valós befektetési tevékenység sok esetben, vagy még akkor is fizetnek az ügyfeleknek 8 százalékot, ha egyébként egy tényleges befektetésük csekély vagy jelentős veszteségbe fordult át.
Mint a CNN is fogalmaz, a valóság az, hogy a korábbi befektetők havi 8 százalékos profitját legalább részben az új befektetők által behozott pénzekből fizették – mely egyértelműen és cáfolhatatlanul piramisjáték-jellegre utal.
A három férfi ráadásul a vád szerint folyamatosan hamisította a pénzügyi kimutatásokat, és visszamenőlegesen olyan adatokat írtak a kimutatásokba, mintha jelentős bevételt termelne a cég. A valóságban ezzel szemben nem létezett semmiféle profit, hanem veszteség és korrupció szőtte át a vállalatot.
Itt még nem áll meg a dolog, ugyanis a három korábbi vezető állítólag magáncélokra is vett ki a befektetők által befizetett összegekből, többek között magánrepülőre, luxusutazásokra fordították az ügyfelek tőkéjét, valamint saját bankszámláikra is utaltak ki belőle. Gentile állítólag még egy Ferrarit is vásárolt magának ezen pénzekből.
A Tőzsdefelügyelet ezért büntetőeljárást kezdeményezett a vállalat és a három férfi ellen, ezen felül New York állam is csatlakozott, és maguk is előterjesztették már a büntetőeljárásra vonatkozó igényt.