Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
354,16 Ft
Euró
394,02 Ft
Font
467,74 Ft
Bitcoin
58,143 $

Szlávik János a volt köztársasági elnök saját műsorában beszélt az előttünk álló egészségügyi kihívásokról

Áder János Kék Bolygó című műsorának volt vendége az infektológus szakember.

...svg content...Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Belföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A súlyos fertőzések, például a Covid, a szamárköhögés és a kanyaró kialakulása megelőzhető oltásokkal – hívta fel a figyelmet Áder János volt köztársasági elnök a Kék Bolygó című podcast legfrissebb adásában, ahol Szlávik János infektológussal beszélgetett. A YouTube-on is elérhető műsorban a szakértők részletesen elemezték a jelenlegi járványhelyzetet és az előttünk álló globális egészségügyi kihívásokat.

Szlávik János rámutatott, hogy bár a koronavírus nem évszakhoz kötött, az utóbbi időszakban ismét növekedett a szennyvízben kimutatható víruskoncentráció. Ugyanakkor a vírus fokozatosan enyhébbé vált, de az idősebbek esetében továbbra is komoly veszélyt jelenthet. Kiemelte, az újabb variánsok – melyek akár harminc különböző elemükben is mutálódhatnak – folyamatosan kihívást jelentenek, így az oltásokat is ennek megfelelően kellett fejleszteni. Szlávik rámutatott, az oltások nem képesek teljesen megakadályozni a fertőzést, de hatékonyan megelőzik a súlyos tünetek kialakulását. Soron kívül Lassan, de biztosan naposra fordul a borongós időjárás kedden, csak elszórtan lehetnek záporok

Áder János a globális felmelegedés kapcsán a szúnyogok terjedéséről is beszélt, kiemelve a trópusi szúnyogfajok megjelenését Magyarországon. Emlékeztetett, idén már 30 nyugat-nílusi lázas esetet regisztráltak, a betegséget pedig ezek a szúnyogok terjesztenek. Szlávik János megnyugtatásul elmondta, ez a szám nem tekinthető riasztónak, hiszen 2018-ban például 200 ilyen fertőzést jegyeztek. A legtöbb fertőzöttnél enyhe vagy tünetmentes lefolyású a betegség, azonban az esetek 5-10 százalékában kórházi kezelésre is szükség van, mivel nincs ellene védőoltás.

Szlávik azt tanácsolta, hogy bárki, aki trópusi országokból hazatérve megbetegszik, azonnal forduljon orvoshoz, mivel ezek a szúnyogok komoly betegségeket terjeszthetnek. A beszélgetés során Áder János arra is felhívta a figyelmet, hogy egyre több olyan betegség jelenik meg újra, melyeket már legyőzöttnek hittünk, például a szamárköhögés. Szlávik János elismerte, hogy bár Európában növekszik a szamárköhögéses esetek száma, járványról nem beszélhetünk. Megjegyezte, a koronavírus miatti hosszú lezárások után az emberek immunrendszere kevésbé volt kitéve fertőzéseknek, így most fogékonyabbak a betegségekre.

Az infektológus hozzátette, hogy a szamárköhögés terjedéséhez hozzájárulhat az is, hogy a manapság használt oltóanyagok ugyan biztonságosabbak, de kevésbé hatékonyak, mint a korábbi változatok, és elsősorban a csecsemők védelmére szolgálnak. Ezért különösen fontos, hogy a várandós nők már a terhesség alatt beoltassák magukat, és mindenki, aki kapcsolatba kerülhet csecsemőkkel, szintén oltassa be magát, hogy megelőzzék a betegséget.