Kukkolók férhetnek hozzá webkameránkhoz, így védekezhetünk ellenük
A feltörhető eszközök megkönnyítik a gyermekekre és tinikre vadászó szexuális ragadozók dolgát, valamint a betörők számára is lehetőséget nyújtanak az ingatlan felderítésére.
A pandémia kitörése óta jelentősen megnövekedett a webkamerák népszerűsége, hiszen a kapcsolattartás egyik legbiztonságosabb módjának minősül a videómegosztó alkalmazásokon történő csevegés. A kamerák azonban biztonsági kockázatot is rejtenek, lehetőséget nyújtanak ugyanis rá, hogy illetéktelen személyek férjenek hozzá a kameraképekhez és videókhoz az interneten keresztül.
Ezek a magánjellegű lopott felvételek aztán a DarkNet csoportok és fórumok oldalain cserélnek gazdát, de a kamerákhoz való hozzáférés eszközei – streaming adatok, jelszavak, szoftverek – is keresettek haszonszerzés vagy zsarolás céljából. A helytelenül beállított kamerarendszerek a betörőknek is nagyszerű lehetőséget nyújtanak, hogy információt gyűjtsenek a kiválasztott ingatlanról.
A laptopok vagy számítógépre csatlakoztatott kamerák esetén hatásos lehet egy sebtapasz felragasztása vagy egy elhúzható kameratakaró, amikor az eszköz épp használaton kívül van, a távolról hozzáférhető biztonsági- vagy megfigyelőkameráknál azonban ez nem alkalmazható – számolt be a 24.hu.
A gyermekek ellen elkövetett szexuális bűncselekmények aránya is egyre magasabb; míg 2017-ben 87 930 bejelentés érkezett a gyermekpornográfia ellen küzdő InHope nevű nemzetközi szervezethez, ez a szám 2019-re 183 788-ra növekedett. Az internetes ragadozók kisgyermekekre és tinédzserekre vadásznak, a rosszul konfigurált, feltörhető eszközök pedig megkönnyítik az ellenük elkövetett illegális tevékenységet.
Kocsis Tamás kiberbiztonsági szakértő azt tanácsolja, ne vásároljon senki ismeretlen forrásból származó, olcsó és megbízhatatlan terméket. Érdemes már beszerzés előtt tanulmányozni, milyen eszköz vásárlását ajánlják a szakfórumokon, és milyen biztonsági funkciókat tartalmaz a kamera.
Beüzemeléskor kövessük a telepítő leírását, frissítsünk a legújabb verzióra, továbbá hozzunk létre egyedi felhasználónevet és jelszót a kezelőfelülethez, kliensekhez, streaming alkalmazásokhoz.
„Érdemes letiltani az alapértelmezett és a nem használt, felesleges felhasználókat, továbbá a titkosítatlan kommunikációt (HTTP), majd engedélyezni és használni a titkosított kommunikációt (HTTPS, SSL/TLS). Kerüljük vagy tiltsuk a felhős kapcsolatokat, például a P2P funkció használatát, illetve az UPnP szolgáltatást az eszközben és a routerben egyaránt. Fontos az is, hogy a kamera ne legyen elérhető közvetlenül az internet felől”
– javasolja a szakember.