Újabb magyar élelmiszer került uniós oltalom alá, de nem is akármilyen
Európai Uniós oltalom alá került az őrségi tökmagolaj és a tuzséri alma, ezekkel együtt 73 magyar agrártermék szerepel az oltalom alatt álló eredetmegjelölések nyilvántartásában.
Az Őrségi Nemzeti Park szerint a tökmagsajtolás-hagyománya a mai Szlovénia területéről származik, a “tökmagolajütés” a XX. század elején terjedt el az Őrségben. Eleinte héjas tökmaggal rendelkező tököt termesztettek, majd áttértek a héj nélküli tökmagra.
Az összegyűjtött magvakat először megmossák, majd a napon vagy a konyha melegében megszárítják, ezt követően pedig a tökmagolaj-sajtolóba viszik. Itt először ledarálják a magot, majd sóval, vízzel keverik össze, és tűzön enyhén megpirítják, így kerül a présbe.
A Vaol azt írja, hogy „a meghatározás szerint az őrségi tökmagolaj finomítatlan növényi olaj, amelyet a kifejezetten olajsajtolás céljára termesztett tök pirított magjaiból préselnek. Tiszta, kizárólag tökmagból sajtolt tökmagolaj, minden egyéb anyagtól mentes. Karakteres, idegen illattól, íztől mentes, viszkózus folyadék. Íze telt, selymes, fűszeres, dióra emlékeztető. Színe sötétzöld.”
Az Index megkeresésére Szabó Gábor, akinek termékei már korábban védjegyet kaptak az Őrségi Nemzeti Parktól, elmondta, hogy az oltalom elsősorban biztonságot jelent a fogyasztók számára, hiszen ha a vásárlók meglátják a védjegyet, nyugodtak lehetnek, hogy eredeti, adalékmentes termékhez jutnak.
A tökmagolajat többféleképpen felhasználhatjuk, érdemes meglocsolni vele a salátákat, szendvicskrémeket is. Ha még nem próbálta, ne habozzon – az én személyes kedvencem a tökből készült krémleves meglöttyintése tálaláskor, hiszen különleges ízt ad az ételnek.
A tökmagolaj fogyasztása ráadásul pozitív élettani hatásokkal jár az Index szerint, jót tehet az idősebb korban kialakuló prosztataproblémák kezelésére, a koleszterinszint csökkentésére, hugyúti fertőzésekre, de ajánlják a várandósság ideje alatt is.