A jövőben akár a magyarországi bankok is kínálhatnának kriptoeszközöket ügyfeleiknek
Társadalmi vita indult a témában.
A vg.hu közlése szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi vitára bocsátotta a kriptoeszközök piacáról szóló törvénytervezetet, mely a digitális befektetési eszközökkel való jövőbeni kereskedést szabályozná. Amennyiben pedig elfogadásra kerül a jogszabály, úgy a hatályba lépését követően a magyarországi bankok is kínálhatnának kriptoeszközöket ügyfeleik számára.
A törvényjavaslat szerint a Magyar Nemzeti Bank lenne a kriptoeszközöket felügyelő hazai szerv. Ugyanakkor tekintettel a tényre, hogy a digitális eszközök mind decentralizáltak, az MNB csupán a digitális eszközök értékesítési folyamatát ellenőrizheti majd, azok árának mozgását, a szélsőséges változásokat ezt követően sem fogja tudni befolyásolni.
A törvénytervezet szerint a kriptoeszközök által biztosított lehetőségekből, és a digitális piac veszélyeiből adódóan a kialakítandó jogszabály célja többek között az innováció, valamint az új technológiák alkalmazásának támogatása, a fogyasztó- és befektető-védelem biztosítása, valamint a kriptoeszközökkel kapcsolatos jogbiztonság, a pénzügyi stabilitás és a monetáris szuverenitás.
A portál azt írja, a törvényalkotó nagy valószínűséggel az eddigieknél jobban átlátja majd a kriptoeszközökkel üzletelő befektetői kört, ugyanakkor legfeljebb annyit szabályozhat, hogy a Magyarországon bejegyzett pénzügyi cégek közül ki bocsáthat ki kriptoeszközt. A törvény szövege kapcsán megjegyezték, úgy vélik arra utalhat, hogy amennyiben veszélybe kerülhetnek a magyar befektetők, úgy szélsőséges esetben az MNB akár be is tilthatja a kriptoeszközök kínálatát a magyarországi cégek számára.
Végezetül pedig fontos megjegyezni, hogy 2021 vége óta 15 százalékos személyi jövedelmadó fizetési kötelezettség vonatkozik a kriptojövedelmek után szerzett pénzekre. Amennyiben pedig a fentebb részletezett jogszabály életbe lép, úgy nyilvánvalóan nem lesz elrejthető a magyar hatóságok elől az elért árfolyamnyereség.