A kacsa-és libatenyésztők is országos tiltakozásba kezdtek
Mivel két negyedévre vonatkozóan a nekik járó állatjóléti támogatásoknak csak a töredékét kapták meg az államtól, ezért demonstrációk megtartására készülnek.
A korábban elbírált és megítélt állatjóléti támogatásoknak csak a töredékét kapták meg országszerte a víziszárnyas-tenyésztő gazdák. A 2021 első negyedévére vonatkozó támogatások mindössze 37,7 százalékát, míg a második negyedévet illető hozzájárulások 44 százalékát fizették ki a termelőknek – írta a Napi.hu.
Szalóki Szabolcs baromfitenyésztő, a Szalóki Agro-Farm Kft. ügyvezetője elmondta, az arányos csökkentés már csak azért is okoz nagy problémát, mert a felvásárlási árakat úgy alakítják ki az integrátorcégek, hogy belekalkulálják az állatjóléti támogatásokat is, ez a támogatások létezése óta bevett szokás.
A Baromfi Termék Tanácshoz tartozó Kacsa- és Libaszövetségnek mintegy 990 tagja van, az ágazatban túlnyomórészt kistermelők, a telepükön 10-20 ezer víziszárnyast nevelő családi vállalkozások, vagy egyéni gazdálkodók aktívak. Közéjük tartozott Szalóki cége is, amely évente, amely 600 ezer-1,2 millió kacsát tenyésztett érsekcsanádi telepén.
A tenyésztő szerint a támogatáscsökkentés miatt csődhullám fenyeget az ágazatban, amelyet a financiális problémák mellett még a madárinfluenza is sújt, és hiába kérnek segítséget az államtól és a bankoktól, semmit sem kapnak támogatásként.
A kialakult helyzet miatt, a bajba került állattenyésztők aláírásgyűjtésbe fogtak, és mintegy 300-an rendkívüli közgyűlés összehívását kérték a Magyar Kacsaszövetségnél.
„A magyar kormányzat és annak agrárpolitikai szereplői vissza nem térítendő több százmilliós vagy milliárdos beruházásokat támogatnak a nagy integrátor cégeknél. Ezzel szemben ölbe tett kézzel nézik, hogy termelők százai menjenek tönkre országosan” – olvasható a kacsatenyésztők felhívásában, akik február 4-én, a Bács-Kiskun megyei Mélykúton tartanak országos tüntetést és gyűlést.