Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Aki jobban tanít, az átlagnál jóval magasabb bért is hazavihet Magyarországon

Aki jobban tanít, az átlagnál jóval magasabb bért is hazavihet Magyarországon

Aki jobban tanít, az átlagnál jóval magasabb bért is hazavihet Magyarországon
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Elmondása szerint erre azért is van szükség, mert a megújult szakképzési rendszerben új feladatok hárulnak rájuk a régiek mellett, és meg kell tanulniuk lépést tartani az új technológiákkal.

Pölöskei Gáborné, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) szakképzésért felelős helyettes államtitkára a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában emlékeztetett, hogy hamarosan érkeznek az átlagosan 32,2%-kal megemelt bérek a szakképzésben dolgozó tanárok számláira is. Majd hozzátette, szükség van a tanárok motivációjára és elkötelezettségére a szakképzés átalakításában, hiszen ez több munkával jár a mindennapokban.

Mint mondta, a régi feladatok mellett újakat kellett megtanulni, és ezeket folyamatosan frissíteni is kell. Majd azzal folytatta: megváltoztak az oktatási tartalmak, a módszerek, illetve a számonkérés is, hiszen elindult a számítógépen végzett projekt- és interaktív vizsgáztatás. „A rendszer sok újításával lépést tartani csak elhivatottan lehet, ezért nagyon örülök annak, hogy ki tudtuk vívni a magas béremelést” – jelentette ki.

Ezt követően arra tért ki, hogy a mostani több mint 32,2%-os emelésen kívül 2020-ban már történt egy 30%-os, tavaly pedig egy 15%-os bérnövekedés a szakképzésben, azaz három év alatt majdnem megduplázódott az oktatók fizetése. Az államtitkár azért is örül a bérfejlesztésnek, mert az oktatók tavaly május-júniusban elvégzett teljesítményalapú értékelésén nyugszik, és a mostani emelésnél is ezt fogják figyelembe venni.

„Ezzel lehetőséget biztosítunk arra, hogy aki jobban tanít, jobban foglalkozik gyermekeinkkel, az átlagnál akár jóval magasabb bért is hazavihet” – magyarázta. Egyúttal kiemelte, a bér sokat számít, és nem véletlen az sem, hogy a pályakezdőknél különösen megnőtt. Őket a szakképzésben bruttó 582 ezer forinttal veszik fel, ami igen jelentős, akár 40% feletti növekedés. „Ennek eredményeként több fiatal csatlakozik a rendszerünkbe oktatónak” – fűzte hozzá.

Pölöskei Gáborné azon a véleményen van, hogy a béremelés mellett a szakképzés nagy vonzereje a projektoktatás is, a vállalati kapcsolatok, a digitális oktatás lehetősége, az innovatív ötletek beemelése a tanítás folyamatába. Itt a jelenleg 80 ezer felhasználóval bíró digitális tananyagtárat emelte ki, ahol az oktatók által fejlesztett mintegy 8 ezer tananyag érhető el, valamint a módszertani fejlesztések elsajátításához létrehozott Innovatív Képzéstámogató Központról (IKK) is szót ejtett, ahol továbbképzéseket szerveznek. „A KRÉTA rendszerben most 760 digitális tananyag érhető el, ezeket mindenki fel tudja használni” – jegyezte meg.