Ezért van a húsban sokkal több fehérje, mint a zöldségekben
A növények és állatok biológiai szükségletei egyaránt befolyásolják sejtjeik fehérjetartalmát.
A zöldségek, sőt még a növényi alapú húspótlók sem rendelkeznek olyan fehérjetartalommal, mint a valódi hús. De miért van 100 gramm tofuban csupán 8 gramm fehérje, ugyanennyi csirkemellben pedig 30? A kérdés megválaszolásához a biológiát kell segítségül hívni.
Christi Calhoun, az Amerikai Hústudományi Szövetség tudományos kommunikációs erőforrás-felelőse szerint a fő ok az, hogy a növények és az állatok eltérő sejtigényűek, ami eltérő sejtösszetételt eredményez.
„Az állatok több fehérjét tárolnak a szöveteikben, szervezetük felépítésének alapköve ugyanis, hogy támogassa az olyan funkciókat, mint az izommozgás, az energia-anyagcsere és a sejtjavítás” – mondta Calhoun a Live Science-nek.
„A növények ezzel szemben inkább a szénhidrátokra és más molekulákra támaszkodnak a szerkezetük fenntartása és az energiatárolás szempontjából, így a szöveteik természetszerűleg kevesebb fehérjét tartalmaznak.
Bár a szénhidrátok mind a növényekben, mind az állatokban fontos energiaforrást jelentenek, egyszerűbb molekulaszerkezetük miatt nem képesek ugyanazokat a változatos sejtfunkciókat ellátni, mint a fehérjék.
Erre érdemes figyelni azoknak, akik nem fogyasztanak húst
„Amikor vegetáriánus vagy vegán étrendről van szó, az embereknek érdemes többféle növényi alapú, nem teljes értékű fehérjéket tartalmazó élelmiszer kombinálására” – mondta Balogh Kinga, a kanadai JM Nutrition dietetikusa.
„Szervezetünk akkor teljesít jól, ha sokféle élelmiszert fogyasztunk olyan mennyiségben, amely következetesen megfelel a napi szükségleteknek. Így a fehérjék is akkor képesek a leghatékonyabban hasznosulni, ha a többi tápanyagból is megfelelő mennyiséget fogyasztunk” – tette hozzá.