Hogy nézett ki a megalodon?
A tudósok pedig válaszoltak: még mindig halvány fogalmunk sincs arról, hogy hogy nézhetett ki egy megalodon.
A világon valaha élt egyik legnagyobb cápát, a megalodont többnyire hatalmas hófehér lényként ábrázolják, a ma is ismert cápák egyfajta túlméretezett másaként. Ez azonban nem feltétlenül helytálló, hiszen a tudósok is csak a megmaradt fosszíliák és pár csigolya alapján tudják meghatározni, hogy hogyan is nézhetett ki a közel 3,6 millió évvel ezelőtt élt megalodon.
Itt pedig joggal merül fel a kérdés, hogy ha csak ennyi információ áll rendelkezésünkre, akkor miért mindig egy gigantikus fehér cápaként ábrázoljuk az ősi lényt, miközben nem is tudjuk, hogy hogyan nézhetett ki? Hollywoodot pedig most inkább kihagynánk ebből a körből, hiszen előszeretettel élnek a kreatív szabadsággal – és akkor itt most halványan utalunk például a 2018-as Meg – Az őscápa című filmre.
Kenshu Shimada, a DePaul Egyetem paleobiológusa és a tanulmány társszerzője – melyben a megalodont vizsgálták –, megosztotta, hogy kissé elkeseredett, ugyanis úgy tűnik, hogy a megalodonnal kapcsolatos kutatások inkább nevezhetők visszalépésnek a tudományban, mivel megannyi rejtély veszi körül az ősi lényt.
Ennek ellenére úgy fogalmazott, a továbbra is fennálló rejtélyek okán a paleontológia, az őskori élet tanulmányozása továbbra is lenyűgöző és egyben kifejezetten izgalmas területe a tudománynak. A tanulmányban a kutatók azt akarták kideríteni, hogy a megalodon testfelépítése miként befolyásolta testhőjét.
A kérdés pedig elsőre érdektelennek tűnhet, ám annál nagyobb jelentőséggel bír: egy régebbi tanulmányban azt állapították meg, hogy a megalodon melegvérű volt, a kutatók pedig ennek akartak utánajárni, és megállapításaikkal meg is cáfolták a korábbi kutatási eredményeket, a friss tanulmány szerint ugyanis nem tudunk átfogó fiziológiai tanulmányt készíteni a megalodonról, és teljesen mindegy, hogy meleg- vagy hidegvérű volt, mert ez nem befolyásolja testfelépítését.
A kutatók kissé csalódottan azzal zárták a tanulmányt, hogy sajnos ennél tovább nem tudunk menni a kutatásban, mivel nem áll rendelkezésre több fosszília, melyeket megvizsgálhatnának, így sajnos kénytelenek vagyunk a fantáziánkra bízni a dolgot, míg egyszer elő nem kerül egy mérföldkövet jelentő fosszília.