Volt tengerészgyalogos: félig üres repülőgépek indulnak Kabulból az elbaltázott evakuálás miatt
A nyugati kormányok kétségbeesett erőfeszítéseket tesznek, hogy hazahozzák az afganisztáni állampolgárokat, valamint azokat az afgán kollégákat, akik az elmúlt két évtizedben a külföldi erőkkel dolgoztak. A jelentések szerint a tálibok, az országot jelenleg irányító iszlamista csoport ellenőrzi a hozzáférést a repülőtérhez, amelyet jelenleg külön erre a célra kivezényelt amerikai csapatok üzemeltetnek.
Paul „Pen” Farthing, egy volt királyi tengerészgyalogos felháborodott azon a „botrányon”, hogy a kabuli repülőtérről óránként szállnak fel repülőgépek, „függetlenül attól, hogy tele vannak-e vagy sem” – jelentette a Sky News.
„Az emberek nem tudnak bejutni a repülőtérre” – mondta a férfi, aki Kabulban alapított egy állatmenhelyet, a Nowzad Charityt, és megfogadta, hogy segít 71 afgán munkatársának és családjaiknak elmenekülni Afganisztán fővárosából, Kabulból. A 2006-ban alapított és az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban bejegyzett Nowzad kóbor állatokról gondoskodik Kabulban, valamint macskák és kutyák tengerentúli örökbefogadásáról is gondoskodik.
A jótékonysági szervezet weboldalán közzétett videóban Farthing elmondta, hogy a tálibok beköltöztek a szomszédos épületbe, ami arra késztette, hogy felgyorsítsa a személyzet távozását segítő erőfeszítéseket.
Farthing elmondta, hogy csütörtökön hajnal előtt igyekezett eljutni a kabuli repülőtérre, hogy evakuálja feleségét, Kaisát.
„Abszolút ijesztő” helyzet
Farthing, aki a 2000-es évek közepén Helmand tartományban szolgált, az afgán fővárosból beszélve elmondta, hogy úgy döntöttek, hogy még sötétben teszik meg az utat, hogy elkerüljék a repülőtér előtt naponta „legalább néhány ezer emberből” álló hatalmas tömeget.
A veteránnak sikerült a várandós vidéki menedzsert és kisfiát a repülőtérre juttatnia „nagyon-nagyon korán reggel, mielőtt mások is kijöttek volna, hogy szerencsét próbáljanak”.
„Elcs*szett evakuálás”
Miközben Farthing feleségének sikerült felszállnia egy C-17 Globemaster katonai szállító repülőgépre, hogy hazájába, Norvégiába repüljön, megosztotta, hogy a gép szinte üresnek tűnt, annak ellenére, hogy ezrek igyekeznek elhagyni a tálib iszlamista csoport által elfoglalt országot. A volt tengerészgyalogos elmondta, hogy egy másik ismerőse képtelen volt „másfél kilométeren belül” eljutni a repülőtérre.
„Embereket fogunk hátrahagyni, ez teljesen biztos” – mondta a kabuli „szívszorító” helyzetről, hozzátéve:
A tengerészgyalogos veterán elárulta, hogy „nagyon retteg” attól, hogy el kell indulnia a veszélyes útra a repülőtérre, hogy megpróbáljon segíteni a megmaradt személyzet evakuálásában, hozzátéve, hogy a repülőtéren kívül „nincs ellenőrzés”. Farthing, aki korábban megfogadta, hogy addig nem hagyja el a háború sújtotta országot, amíg munkatársai biztonságban nem lesznek, azt mondta:
Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy országa elkötelezett amellett, hogy minden amerikait kivonjon Afganisztánból – még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy a missziót a teljes kivonulásra vonatkozó augusztus 31-i határidőn túl is meg kell hosszabbítani.
Eközben a brit kormány állítólag aggodalmának adott hangot, hogy ha a jelenleg a kabuli nemzetközi repülőtéren a biztonság garantálása érdekében állomásozó amerikai erők hamarabb távoznának, úgy több ezer ember evakuálása kerülne veszélybe – számolt be a Guardian.
Pen Farthing felszólította a brit kormányt, hogy evakuálja a személyzetét. Boris Johnson miniszterelnök az Afganisztánról szóló szerdai rendkívüli vita során az alsóházban kérdésekre válaszolva megerősítette, hogy már felvették vele a kapcsolatot a jótékonysági szervezet ügyében, és tudott annak „kiváló munkájáról”.