Minden ötödik COPD-s beteg életét veszti a kórházban
Azok, akik alapvetően krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvednek és a koronavírus-fertőzést is elkapják, sokkal nagyobb kockázattal fognak kórházba kerülni súlyos szövődményekkel, és tovább károsodik tüdejük is.
Horvátországban minden tizedik, 40 évnél idősebb lakos szenved jelenleg vagy fog szenvedni COPD-ben, magyarul krónikus obstruktív tüdőbetegségben, mely a világ halálozási okainak listáján a harmadik helyen szerepel.
A betegség a légutak állandó szűkületével járó gyulladásos megbetegedés, s mivel az emberek nem igazán fordulnak orvoshoz a problémával, sokáig nem diagnosztizálják a betegséget, ez pedig ahhoz vezet, hogy a beteg már csak akkor fordul szakemberhez, amikor már súlyos állapotban van.
A megbetegedés további kockázatai közé sorolható a cukorbetegség, az elhízás, valamint a szív- és érrendszeri betegségek, azonban a koronavírus-járvány megjelenésével csak tovább romlottak az arányok, hiszen két légúti megbetegedés esetén sokkal magasabb a kockázata a kórházba kerülésnek és a súlyos szövődmények kialakulásának.
A legfrissebb hivatalos horvát adatok alapján évente közel 1600 ember veszíti életét a betegségben, minden ötödik kórházban kezelt beteg meghal, s mivel a COPD Horvátországban legalább 400 ezer embert érint, rendkívül fontos a betegség időben történő felismerése, hiszen a betegek több mint 40 százalékának rohamosan romlik az állapota diagnózis és kezelés nélkül – írja a 24sata.hr.