Vészhelyzetre hivatkozva akart kisajátítani az állam ingatlant, a bíróság szabott ennek gátat
Több alkalommal is kritizálták a vészhelyzeti kormányzást Magyarországon és külföldön is, amely sajátos jogi helyzetet teremtett.
A vészhelyzeti kormányzás egyik sokat kritizált pontja az volt, hogy 2020-ban az állam az erre vonatkozó kormányrendelet keretében felhatalmazta magát, hogy a jogszabály erejénél fogva elővásárlási jog illeti meg minden olyan ingatlanra, ahol a rendeletben felsorolt ásványkincsek találhatók.
Ez bár az egészségügyi vészhelyzettel nem, az abból fakadó gazdasági helyzettel összefügg, viszont alkotmányossági aggályokat vetett fel akkoriban. Schiffer András pedig felidézte, hogy egy ügyfele rögtön meg is szenvedte ezt a jogszabályi rendelkezést:
„A hatóságok statáriálisan jártak e. Azt sem vizsgálták, hogy pontosan azok az ásványkincsek és úgy találhatók-e meg valamennyi ingatlanon, amelyekről és ahogyan meghatározva a jogszabály rendelkezik” – idézte Schiffert az Azonnali.
A probléma ezzel nemcsak a jogintézmény kérdőjeles alkotmányosságának ténye volt, hanem az is, hogy a bányahatóság nem is értesítette az érintett tulajdonost az elővásárlási jogról, hanem „utasította” a földhivatalt a bejegyzésre.
Éppen ezért a tulajdonos perre vitte az ügyet és a Veszprémi Törvényszék megállapította, hogy törvénytelen volt a földhivatal eljárása, miszerint a bányahatóság végrehajtható határozata hiányában, egyszerűsített határozattal jegyezte be az Állam javára az elővásárlási jogot. Schiffer pedig kifejezetten üdvözölte a döntést: