Mágneses erővel kaparintják meg zsákmányaikat a húsevő növények
Amíg korábban azt hitték, különféle kémiai anyagokkal detektálhatják a húsevő növények áldozataikat, kutatások során kiderült, hogy sokkal kifinomultabb eszközöket használnak.
Rendkívül érdekes felfedezéseket tettek német tudósok a Vénusz légycsapójaként ismert Dionaea muscipula növénnyel kapcsolatban. A JGU, a HIM, a JMU és a PTB egyetemek kutatói bebizonyították, hogy a húsevő lágyszárú levelei által kibocsátott elektromos jelek mágneses mezőt generálnak.
A Mainzi Egyetem által publikált tanulmányban arról írnak, hogy az emberi MR vizsgálatokhoz hasonló ellenőrzéseket végeztek el bizonyos növényeken, melyek alapján Anne Fabricant és Dmitrij Budker professzorok és kollégái megállapították, hogy gyenge, ám annál célzottabb mágneses tereket generáltak leveleik körül.
Nem volt egyszerű feladatuk a mágneses mező azonosításánál – egy atomi szinten működő magnetométert kellett igénybe venniük, ugyanis ennél az eszköznél nem szükséges a kriohűtés, ezáltal az élő szervezeteket is górcső alá lehet vele venni.
A kutatóknak sikerült 0,5 pikoteslányi amplitúdóval rendelkező mágneses jelet fogniuk a Vénusz légycsapójából – hogy perspektívába helyezzük, ez pontosan egymilliószor kisebb érték, mint amennyit a Föld mágneses tere produkál.
A fizikusok abban reménykednek, hogy a noninvazív, beavatkozás nélküli technológiákat a jövő mezőgazdaságában is alkalmazhatják majd különböző betegségek diagnosztikájában, például egyszerű elektródák felhelyezése segítségével elektromágneses jelek változásával azonosíthatják a különféle kártevők és kémiai anyagok befolyását.
A felfedezéssel teljesen új módszereket alkothatnak meg a mezőgazdasági tevékenységek nyomon követésére, a biomágneses folyamatok nyújtotta előnyöket még az embereknél és az állatoknál is kihasználhatják.